Co zawiera mapa do celów projektowych?
Realizowanie dowolnej inwestycji budowlanej wymaga przygotowania dokumentacji, która będzie stanowiła podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę. Dostarczy też informacji niezbędnych do realizacji planów budowlanych i konkretnego projektu. Jednym z elementów takiej dokumentacji jest mapa do celów projektowych. Czym jest ten dokument, jakie zawiera elementy i kto może go przygotować?
Czym jest mapa do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych jest opracowaniem kartograficznym sporządzanym przez wykwalifikowanego geodetę na wniosek inwestora. Jest ona pierwszym dokumentem przygotowywanym w celu uzyskania pozwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych lub remontowych. Podstawę do jej wykonania stanowi mapa zasadnicza, będąca w myśl Prawa geodezyjnego i kartograficznego Podstawową Mapą Kraju zawierającą informacje takie jak usytuowanie przestrzenne:
- punktów osnowy geodezyjnej
- działek ewidencyjnych,
- konturów użytków gruntowych,
- budynków, budowli i urządzeń budowlanych,
- sieci uzbrojenia terenu,
- konturów klasyfikacyjnych,
- innych obiektów topograficznych.
Mapa do celów projektowych łączy te informacje z danymi wysokościowymi, tworząc połączenie mapy wysokościowej i sytuacyjnej.
Zasady sporządzania mapy do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych musi być przygotowana przez wykwalifikowanego geodetę z firmy takiej jak Master Geo. Zasady jej tworzenia określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Dokument składa się z dwóch części:
- podstawowej, zawierającej elementy opracowane na podstawie aktualnej mapy zasadniczej,
- uzupełniającej, zawierającej pozostałe elementy terenu takie jak osie ulic i dróg, linie zabudowy czy tereny zielone.
W opracowaniu powinny znaleźć się wszystkie naniesienia i elementy zagospodarowania terenu znajdujące się w odległości do 30 m od terenu planowanej inwestycji. Jeśli jest to konieczne, w opracowaniu należy też zaznaczyć zasięg strefy ochronnej.
Przygotowanie mapy do celów projektowych jest czasochłonne i przebiega w kilku etapach. Wymaga od geodety wykonania aktualizacji mapy zasadniczej i umieszczenia na niej wszelkich zmian w zagospodarowaniu terenu. Następnie jest sporządzana jej kopia, którą geodeta implikuje do tworzonej mapy do celów projektowych. Gotowe opracowanie wymaga zatwierdzenia w miejscowym ośrodku geodezyjno-kartograficznym. Dokument powinien być sporządzony w trzech kopiach.