Co zaliczamy do środków trwałych w przedsiębiorstwie?
W prawie podatkowym oraz biznesowym pojawia się pojęcie środków trwałych. Jego regulacja występuje w trzech ustawach. Zgodnie z treścią artykułu 22 ustawy 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają środki trwałe, które stanowią własność lub są współwłasnością podatnika. Co więcej, muszą być one wytworzone lub nabyte we własnym zakresie, zdatne do użytku i kompletne. Przekonaj się, co zalicza się do środków trwałych w przedsiębiorstwie.
Pojęcie środków trwałych
Środki trwałe to pojęcie, które określa budowle, budynki, a także lokale stanowiące odrębną własność, które zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie. Co więcej, są zdatne do użytkowania, a także kompletne. Ta sama zasada dotyczy środków transportu, maszyn, urządzeń oraz innych przedmiotów. Przewidywany okres ich użytkowania powinien być jednak dłuższy niż rok.
Jak podkreśla ekspert reprezentujący Biuro rachunkowe FIR: Środki trwałe w przedsiębiorstwie muszą być wykorzystywane na potrzeby podatnika, wchodzące w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej lub oddane do używania na podstawie dzierżawy albo umowy najmu.
Jak wygląda klasyfikacja środków trwałych?
Aby ułatwić zebranie i usystematyzowanie obiektów, które zaliczane są do majątku trwałego, na terenie naszego kraju wprowadzono klasyfikację środków trwałych. KŚT służy także do badań statystycznych, prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz ustalania stawek amortyzacyjnych. Z tego względu wyodrębniono grupę 0, w której pojawiają się grunty, a także grupę drugą, do której należą budynki i lokale. Grupa 3 zawiera w sobie maszyny energetyczne oraz kotły, 4 – urządzenia, maszyny i aparaty do ogólnego zastosowania, 5 z kolei specjalistyczne maszyny, aparaty i urządzenia. Na grupę 6 składają się urządzenia techniczne, na 7 środki transportu, a na 8 przyrządy, narzędzia, ruchomości i wszelkie wyposażenie. Ostatnia grupa dotyczy inwentarzu żywego.
Jak ustala się wartość początkową środka trwałego?
Aby móc wyznaczyć początkową wartość cechującą środek trwały należy trzymać się podstawowych zasad. Środki trwałe ujmowane są w wysokości wartości początkowej w ewidencji, która stanowi podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Należy pamiętać, że sposób pozyskania środków trwałych determinuje wartość początkową. Środki trwałe można więc wyceniać według ceny nabycia, jeśli były one odpłatne lub kosztu wytworzenia, w sytuacji, gdy dany obiekt został wytworzony we własnym zakresie.
Znaczenie ma także wartość rynkowa, jeśli przedmiot został pozyskany poprzez darowiznę, spadek lub w inny nieodpłatny sposób. W zależności od sposobu pozyskania środka trwałego jego wartość początkowa będzie się różnie kształtować. Z kolei do kosztów wytworzenia środka trwałego zalicza się wartość zużytych materiałów, wynagrodzenia pracowników związanych z wytworzeniem przedmiotu, koszty montażu, remontów, przeglądów, ulepszeń, czy usługi obce.