Czechy, Austria czy Kanada - w którym z tych krajów emerytura jest najwyższa?
Pracujesz w Czechach, Austrii lub Kanadzie? Sprawdź ile wynoszą świadczenia i od jakiego wieku przysługują.
Jaką emeryturę można otrzymać w Czechach, Austrii i Kanadzie?
Emerytura w Czechach wynosi 19 440 koron (3,9 złotych). Średnia emerytura w Austrii wynosi około 2400 euro brutto (ok. 10 690 złotych). Natomiast przeciętna emerytura w Kanadzie wynosi około 1000 dolarów kanadyjskich (około 3000 złotych).
Jaki jest wiek emerytalny w Czechach, Austrii i Kanadzie?
Wiek emerytalny w Czechach to 65 lat dla mężczyzn i 62 lata dla kobiet. Jednak planowane jest jego podwyższenie o 3 lata. Wiek emerytalny w Austrii zależy od okresu ubezpieczenia i wynosi od 60 do 65 lat dla mężczyzn i 55 do 60 lat dla kobiet. Obecny wiek emerytalny w Kanadzie wynosi 65 lat, jednak można go opóźnić do 70 lat.
Jakie są warunki uzyskania świadczeń w Czechach, Austrii i Kanadzie?
W Czechach musisz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 34 lata. Do okresu ubezpieczenia wlicza się także praca w Polsce. Chcesz ubiegać się o emeryturę z obu państw? Złóż formularz ZUS Rp-1E w polskim oddziale ZUS-u. W Austrii, aby otrzymać emeryturę należy mieć co najmniej 15- letni staż pracy. Emerytura wypłacana jest w euro, a następnie przeliczana na złotówki według kursu walutowego. Oprócz tego możesz pobierać austriacką emeryturę w Polsce, w tym celu wypełnij formularz dostępny w ZUS-ie. Aby otrzymać prawo do emerytury w Kanadzie należy spełnić dwa warunki:
ukończyć 65 lat,
wykazać minimum 10 lat pobytu w Kanadzie (powyżej 18 roku życia).
Aby uzyskać prawo do otrzymywania emerytury z Polski oraz Kanady należy spełnić warunki wymagane w obu krajach. W celu ubiegania się o kanadyjskie świadczenie należy zgłosić odpowiedni formularz w ZUS-ie.
Czym się różni system emerytalny w Czechach, Austrii i Kanadzie?
Czeski i austriacki system emerytalny opiera się na trzech filarach. Różnice występują jedynie w zakresie drugiego filaru. Pierwszy filar to obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, trzeci to oszczędności prywatne. W Czechach drugi filar to dobrowolne ubezpieczenia kapitałowe opłacane przez pracowników, natomiast w Austrii funkcjonują ubezpieczenia zawodowe, do których wpłacają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. System emerytalny w Kanadzie składa się z dwóch filarów: obowiązkowego programu emerytalnego (CPP) oraz dobrowolnego programu RRSP.
Podsumowując, najwyższe emerytury wśród omawianych krajów oferuje Austria. To tam okres ubezpieczeniowy jest długi, a składki stosunkowo wysokie.