Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?
Jednym z głównych obowiązków wszystkich przedsiębiorców jest ewidencjonowanie operacji finansowych danej firmy. Metoda rejestrowania operacji jest zależna przede wszystkim od wielkości przychodu, jaki rocznie osiąga firma, a także od formy prowadzonej działalności. Działalność może być prowadzona za pomocą księgowości pełnej lub uproszczonej. Czasem zdarza się, że przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby przejść z uproszczonej księgowości do księgowości pełnej. Jakie są najważniejsze różnice między tymi dwoma formami prowadzenia księgowości?
Pełna księgowość – charakterystyka
Pełna księgowość jest niezwykle szczegółowa i precyzyjna. Z tego względu, jej prowadzeniem zajmują się zazwyczaj biura rachunkowe, których pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę. Ten typ księgowości mają obowiązek prowadzić spółki cywilne, spółki handlowe, osobowe i kapitałowe, a także osoby fizyczne. Podstawowa funkcja pełnej księgowości to obliczanie podatku, a także analizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki księgom handlowym możliwe jest gromadzenie informacji oraz kontrolowanie spraw finansowych firmy. Składają się one z księgi głównej, dziennika, a także ksiąg pomocniczych z zestawieniem sald i obrotów oraz pasywów i aktywów. Przedsiębiorstwa prowadzące pełną księgowość mogą dokonywać lepszych prognoz na przyszłość oraz być zarządzane dużo bardziej efektownie i zwiększać dzięki temu swoje zyski.
Charakterystyka księgowości uproszczonej
Księgowość uproszczona charakteryzuje się przede wszystkim zmniejszeniem ilości informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych, a także ograniczeniem procedur. Jej główną funkcją jest obliczanie podatków. To szczególnie opłacalna forma prowadzenia księgowości zwłaszcza w przypadku osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub niewielkie firmy. O pomoc w prowadzeniu księgowości można zwrócić się m.in. do Biura Rachunkowego BRMK.
Jedną z podstawowych form prowadzenia księgowości uproszczonej jest Księga Przychodów i Rozchodów. Ewidencjuje się w niej przychody oraz wydatki. Jeżeli przychód nie zostaje osiągnięty, przedsiębiorca nie musi płacić podatku. Inną formą jest karta podatkowa, z której jednak nie wszyscy mogą korzystać, ponieważ istnieją ograniczenia co do niektórych rodzajów działalności. Trzecią formą prowadzenia uproszczonej księgowości jest ryczałt ewidencjonowany, który stanowi podatek od przychodów.
Którą księgowość wybrać?
Księgowość uproszczona stanowi najłatwiejszą formę rozliczenia. Decydują się na nią zazwyczaj przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie biznesu. Jest to także dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą samodzielnie prowadzić księgowość we własnej firmie. Niewielka liczba formalności oraz prosta forma rozliczenia mogą przynieść w takim przypadku korzyści w postaci oszczędności pieniędzy i czasu przedsiębiorcy. Pełna księgowość jest z kolei narzucona z góry niektórym spółkom, a także wybierana przez większe przedsiębiorstwa, które istnieją już jakiś czas na rynku i chcą precyzyjnie kontrolować finanse.
Zarówno pełna księgowość, jak i księgowość uproszczona mogą posiadać wiele zalet. Wybór odpowiedniej formy zależy głównie od rodzaju prowadzonej działalności. W obydwu przypadkach warto jednak korzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, dzięki czemu specjaliści zajmą się dokładnie rachunkowością firmy.