Dlaczego warto rozważyć możliwość założenia spółki z o.o. ?
Założenie spółki niesie ze sobą określone korzyści, ale i ryzyko. Do założenia każdej z przewidzianych prawem spółek są konieczne do spełnienia określone wymogi. Poznaj korzyści płynące z założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz z ryzykiem, jakie niesie dla Ciebie i innych współwłaścicieli. Nie bez powodu spółka z o.o. jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Spółka posiada osobowość prawną i – co bardzo ważne – ogranicza odpowiedzialność majątkową wspólników za wierzytelności spółki. Każdy ze współwłaścicieli odpowiada tylko do wysokości wniesionego wkładu – informuje ekspert z Kancelarii Księgowo-Prawnej Alesta.
Czym się charakteryzuje spółka z o.o. i jak ją założyć?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zaraz po jednoosobowej działalności gospodarczej najczęściej wybieraną formą prowadzenia firmy. Ta informacja może powodować Twoje zdziwienie, bo jak można przystawiać działalność jednoosobową do spółki, która z reguły zakłada współwłasność wspólników. Otóż spółka z o.o. stanowi tu wyjątek i może być założona przez jedną osobę. Żeby założyć spółkę, należy posiadać kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Do założenia wymagane jest sporządzenie umowy lub aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego. Jeżeli spółkę zakłada więcej niż jeden wspólnik, koniecznie należy powołać zarząd. Następnie spółkę należy zarejestrować w KRS. Po uzyskaniu wpisu w sądzie powinieneś podjąć decyzję o tym, kto będzie prowadził Twoją księgowość. Możesz robić to sam, ale też możesz na tym etapie podpisać umowę z kancelarią księgowo-prawną, która profesjonalnie zajmie się Twoimi sprawami. Fakt powierzenia księgowości firmie zewnętrznej należy zgłosić do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2.
Plusy i minusy założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Niewątpliwą korzyścią założenia spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników, przy czym dla zarządu spółki odpowiedzialność się rozszerza. W przypadku spółek składających się z kilku osób nie ma konieczności płacenia składek ZUS. Prawo nie narzuca, jak w przypadku niektórych innych spółek, wymogów dotyczących nazwy spółki, może być ona dowolna i musi zawierać dopisek „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub odpowiedni skrót. Zaletą spółki z o.o. jest możliwość założenia jej przez jedną osobę, ale w takiej sytuacji przedsiębiorca nie może być zwolniony z obowiązkowych składek ZUS. Księgowość spółki może być prowadzona wyłącznie w oparciu o pełną księgowość. Dochody spółki podlegają podwójnemu opodatkowaniu. Najpierw podatek CIT naliczany jest od dochodu spółki, następnie wspólnicy muszą odprowadzić podatek dochodowy PIT. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto założyć założenie spółki z o.o. Aby rozważyć w pełni plusy i minusy, skorzystaj z pomocy kancelarii prawno-księgowej, która przeprowadzi indywidualną analizę ryzyka i korzyści.