Kiedy przedsiębiorca zyskuje status płatnika VAT?
Polskie prawo daje podatnikom wybór, czy zostać czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, czy lepiej korzystać ze zwolnienia, które może przysługiwać im tylko w niektórych sytuacjach. Osoby fizyczne, jak i właściciele przedsiębiorstw muszą zastanowić się, czy czynności przez nich wykonywane są zwolnione przedmiotowo z opodatkowania czy też nie. Dowiedz się, kiedy przedsiębiorca zyskuje status płatnika VAT!
Podatnik VAT – kiedy się nim zostaje?
Za czynnych podatników VAT uważa się podmioty, w przypadku których wartość sprzedaży opodatkowanej przekracza 200 000 zł. Takie jednostki są zobligowane do rejestrowania i obliczania VATu pobieranego na każdym etapie obrotu świadczących usług. Czynni podatnicy VAT – zakładając działalność gospodarczą muszą obliczać wartość podatku według zasad polskiego prawa. Odbywa się to o złożeniu w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.
Przedsiębiorcy, zarejestrowani jako podatnicy VAT, wpisani są na tzw. białą listę, którą zarządza szef Krajowej Administracji Skarbowej. Niestety, samodzielne rozliczanie podatku dla niektórych wciąż sprawia problemy. Prowadząc swoją działalność np. w większych miastach, warto skorzystać z profesjonalnych usług rachunkowych doradcy podatkowego. Warszawa, jest najlepszym miejscem, w którym kancelarie podatkowo-księgowe oferują pomoc na najwyższym poziomie.
Kto nie musi być czynnym podatnikiem VAT?
Niektóre czynności wykonywane w ramach danej działalności są automatycznie zwolnione przedmiotowo z opodatkowania podatkiem VAT. Zostały one wskazane w art. 43 ustawy o VAT. Należą do nich m.in.:
usługi transportu sanitarnego,
zawód psychologa,
zawód opiekuna medycznego.
Na osoby świadczące tego typu usługi, zostaje narzucony status podatnika bezwzględnie zwolnionego z podatku VAT.
Kto musi być czynnym podatnikiem VAT?
Mimo to niektórzy przedsiębiorcy już od pierwszej sprzedaży muszą być czynnymi podatnikami VAT. Dotyczy to osób, którzy zajmują się przede wszystkim dokonywaniem dostaw wymienionych w załącznikach do ustawy. Do czynności opodatkowanych należą także usługi:
prawnicze,
związane z doradztwem (z wyjątkiem doradztwa rolniczego),
jubilerskie,
ściągania długów.
Czynnymi podatnikami muszą być także przedsiębiorcy, którzy nie mają siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju. Aby przekonać się, czy warto zostać podatnikiem VAT należy skorzystać z usług kancelarii podatkowo-księgowej w Warszawie. Specjaliści oferują wsparcie w zakresie doradztwa podatkowego dla przedsiębiorców.