Możliwe konsekwencje błędów księgowych. Co mówią przepisy?
Prowadzenie księgowości firmowej wymaga posiadania bezustannie aktualizowanej i weryfikowanej wiedzy, doświadczenia, a także dużego zaangażowania, dokładności oraz całkowitej bezbłędności. Jak jednak wiadomo, żaden człowiek nie jest nieomylny, a pomyłki są czasami popełniane nieświadomie. Jakie wobec tego można wyróżnić konsekwencje błędów księgowych? I co mówią o tym przepisy?
Typowe błędy w księgowości i ich przyczyny
Do najczęściej powtarzanych w księgowości błędów można zaliczyć, chociażby:
ujmowanie przychodów z uwzględnieniem niewłaściwych zakresów dat,
nieprzechowywanie w określonym przez prawo czasie ważnych dokumentów księgowo-kadrowych,
nieterminowe sporządzanie i składanie deklaracji podatkowych czy ZUS,
różne błędy merytoryczne, rachunkowe oraz formalne.
Przyczyną popełnianych błędów zazwyczaj jest brak doświadczenia w prowadzeniu księgowości. Problemem może być też nieaktualizowanie wiedzy lub weryfikowanie jej za pomocą niesprawdzonych źródeł internetowych. Jak się okazuje, księgowy musi również posiadać odpowiedni zestaw cech, dlatego niedopuszczalne jest bycie osobą skłonną do pomyłek, spieszącą się, stresującą, nieterminową i nielubiącą rachunków. Przedsiębiorstwa powinny dbać o właściwy dobór biura rachunkowego na miarę COMPO SYSTEM. Jest to firma wykazująca się dużym doświadczeniem w prowadzeniu usług księgowych.
Kto odpowiada za błędy księgowe w firmie?
Jeżeli w firmie zostanie przeprowadzona kontrola skarbowa i okaże się, że w księgowości nastąpiły pewne nieprawidłowości, odpowiedzialność karno-skarbowej obejmie właścicieli przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca ma także możliwość pociągnąć do odpowiedzialności cywilnej biuro rachunkowe wykonujące usługi. Jeżeli taka usługa realizowana jest przez księgowego zatrudnionego na umowę o pracę, ponosi on również odpowiedzialność za swoje błędy wobec pracodawcy. Takie regulacje wynikają z Kodeksu Pracy. Ustawa wskazuje na to, że odpowiedzialność materialna jest po stronie pracownika w momencie, kiedy to on dokonał bezpośredniej pomyłki. Konsekwencjami takich działań może być kara grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Istnieją sytuacje, w których zrealizowane mogą zostać obie te kary.
Aby nie doszło do takich incydentów, warto wybrać biuro rachunkowe, które wdroży bezbłędne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Łódź jest szczególnie polecanym miastem, ponieważ działa tutaj wielu rekomendowanych specjalistów w tej dziedzinie.
Prowadzenie księgowości jest skomplikowane i wymaga znajomości prawa podatkowego. Większość firm decyduje się skorzystać z usług sprawdzonego biura rachunkowego, ponieważ zmniejsza to współczynnik błędów niemal do zera. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem.