Kto jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości?
Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym z operacji gospodarczych dokonywanych w firmie. Ewidencjonowanie przychodów i rozchodów jest istotne nie tylko z uwagi na przepisy prawne, ale też daje obraz funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz gwarantuje kontrolę nad jego finansami. Pełna księgowość to rodzaj ewidencjonowania transakcji przedsiębiorstwa wyróżniający się zdecydowanie większą precyzją i dokładnością. Może ją prowadzić każda firma, a niektóre z nich są do tego zobligowane.
Firmy zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości
Zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. 1994 Nr 121 poz. 591 ) obowiązek prowadzenia pełnej księgowości mają osoby fizyczne, spółki cywilne od osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły więcej niż równowartość 2 000 000 euro w walucie polskiej przeliczanej przez Narodowy Bank Polski.
Pełna księgowość bez obowiązku jej prowadzenia
Wiele firm wybiera prowadzenie pełnej księgowości mimo tego, że nie są do tego zobowiązane przepisami prawa. Jak podkreśla biuro księgowe Duet, pełna księgowość pozwala w sposób dokładny ewidencjonować wszystkie wydatki w firmie. To nie tylko wiedza o tym, jak funkcjonują finanse przedsiębiorstwa, ale również możliwość przeanalizowania transakcji i zoptymalizowania kosztów prowadzenia działalności. Przy prowadzeniu pełnej księgowości pozyskuje się informacje o zmianach zachodzących w finansach firmy. Na ich podstawie można dokonać analizy zysków i strat oraz na bieżąco kontrolować kondycję finansową przedsiębiorstwa.
Co obejmuje pełna księgowość?
W ramach pełnej księgowości prowadzi się szczegółową ewidencję wszystkich przychodów i rozchodów firmy. Wybór rozliczenia w postaci pełnej księgowości wymaga również prowadzenia rejestrów VAT. Wszelkie zdarzenia gospodarcze rejestrowane są w księgach rachunkowych, w skład których wchodzą:
• dziennik,
• wykaz składników aktywów i pasywów,
• zestawienia sald kont pomocniczych,
• zestawienie obrotów i sald księgi głównej,
• konta księgi głównej i kont pomocniczych.
W dokumentacji muszą znaleźć się wszystkie dokumenty sprzedaży i zakupu, wpłat i wypłat środków wewnątrz przedsiębiorstwa oraz rozliczeń z innymi firmami i instytucjami. W zakres ksiąg wchodzi również spis operacji magazynowych i dowodów wypłaty dla pracowników.