Materiał Partnera
Na co zwracać uwagę, wybierając biuro rachunkowe

Na co zwracać uwagę, wybierając biuro rachunkowe

Zakładanie własnej firmy wiąże się z koniecznością pokonania wielu barier, w tym również prowadzenia ksiąg finansowych i rozliczania podatków. Małym i dużym firmom pomoc w tym zakresie oferują usługowe biura rachunkowe. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na podjęcie współpracy?

Uprawnienia biura i ubezpieczenie

Każde biuro specjalizujące się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i rozliczaniu podatków powinno legitymować się odpowiednim certyfikatem. Dla klienta to potwierdzenie legalności podpisywanej umowy oraz gwarancja, że w przypadku nieprawidłowego wykonywania usług istnieje możliwość dochodzenia zadośćuczynienia. Z drugiej strony kwalifikacje zespołu biura potwierdzone dyplomami są informacją, że osoby przejmujące rachunki znają się na swojej pracy i wykonują ją zgodnie z prawem.

Wymaganym dokumentem, na który warto zwrócić uwagę jest aktualny certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów. Kontroli należy poddać też jego ważność i autentyczność. Jeśli księgami finansowymi będzie się zajmował konkretny opiekun, wskazane jest sprawdzenie jego osobistych kwalifikacji, czyli posiadanego dyplomu ukończenia uczelni ekonomicznej.

Każdy pracownik, nawet najdokładniejszy i najbardziej doświadczony, od czasu do czasu popełnia błędy. W przypadku ksiąg rachunkowych i podatków nawet niewielka pomyłka może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych lub karnych. Dobre biuro rachunkowe, dbające o interesy swoich klientów, musi posiadać stosowne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Polisa jest też gwarancją wypłaty ewentualnych odszkodowań.

Zakres współpracy

Dla większości klientów jednym z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze biura będzie zakres oferowanej współpracy. Najkorzystniejsze są oczywiście te usługi, które obejmują przydzielenie osobistego księgowego oraz wsparcie merytoryczne na każdym etapie. W praktyce takie rozwiązanie oznacza, że jeśli pojawi się problem, klient może telefonicznie skontaktować się z księgowym, a ten udzieli stosownych wskazówek. Stały kontakt możliwy jest też osobiście lub drogą elektroniczną.

Profesjonalne firmy, takie jak np. Biuro rachunkowe Bilans oferują klientom szeroki zakres usług, do których zalicza się na przykład:

  • prowadzenie pełnej księgowości zarówno w małej, jak i dużej firmie,
  • prowadzenie KPiR,
  • rozliczenia podatkowe we wszystkich formach,
  • prowadzenie działu kadr i płac,
  • rozliczenia z ZUS,
  • rozliczenia roczne, sprawozdania finansowe, reprezentowanie klienta w US.

Szeroki zakres usług jest atutem, biorąc pod uwagę możliwości rozwoju firmy. Zwiększenie jej obrotów, zmiana osobowości prawnej czy formy rozliczeń podatkowych nie wymuszą też zmiany biura rachunkowego.

Inne aspekty, które mogą zaważyć o współpracy, to chociażby proponowane ceny usług czy doświadczenie pracowników. Ważne bywają też pozytywne opinie korzystających z usług klientów.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie usługi znajdują się w ofercie dobrego biura rachunkowego?
Prowadzenie księgowości firmy może być dla przedsiębiorcy sporym wyzwaniem – konieczność terminowego, precyzyjnego rozliczania i prowadzenia poszczególnych sprawozdań finansowych wymaga sporej wiedzy z zakresu...
Kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów?
Księga przychodów i rozchodów to uproszczona forma ewidencji podatkowej. Polskie przepisy jasno wskazują, kto jest zobowiązany do tego, by ją prowadzić, a kto jest z takiego obowiązku zwolniony. Jeśli planujesz otworzyć...
Co trzeba wiedzieć o białej liście podatników VAT?
Biała lista jest to wykaz, w którym znajdują się informacje o podatnikach VAT. Wykaz powstał z myślą o przedsiębiorcach w celu sprawnej i bezproblemowej identyfikacji kontrahentów. Obecnie jako właściciel biznesu możesz...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe