Pieniądze na kontach ZUS i OFE, a dziedziczenie
ZUS i OFE to dwie z wielu instytucji, w których gromadzimy środki na swoją emeryturę. Konto w ZUS-ie mają wszyscy pracujący. W przypadku OFE posiadanie rachunku jest od 2014 roku dobrowolne. Czasami zdarza się, że osoba ubezpieczona umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Sprawdźmy więc, co wtedy dzieje się z pieniędzmi, które zgromadziła na kontach w ZUS-ie i OFE? Czy środki te podlegają dziedziczeniu, a jeśli tak, to na jakich zasadach?
Co to są konta emerytalne w ZUS-ie i OFE?
Polski system emerytalny do 1998 roku opierał się wyłącznie na gromadzeniu składek osób pracujących przez ZUS. Jednak reforma systemu w 1999 roku zezwoliła na działalność Otwartych Funduszy Emerytalnych, do których jest przekazywana część składek osób pracujących. Składki te są zapisywane na indywidualnych rachunkach w postaci jednostek rozrachunkowych. OFE ma prawo inwestować posiadane środki w dopuszczone przez prawo instrumenty finansowe. Kolejne zmiany w systemie emerytalnym zaowocowały tym, że od maja 2011 roku każdemu członkowi OFE zostało założone subkonto zarządzane przez ZUS. Jak wyjaśnia ekspert firmy Meritum z Bielsko-Białej specjalizującej się w odzyskiwaniu środków zgromadzonych na kontach w ZUS-ie i OFE:
W wyniku zmian nastąpiła zmiana metody podziału składek emerytalnych oraz sposobu ich ewidencjonowania. Do wybranego przez ubezpieczonego OFE trafiały środki w wysokości 2,92 % podstawy wymiaru składek, natomiast na subkoncie ZUS zapisywano środki w wysokości 4,38% podstawy wymiaru składek. Taki stan rzeczy obowiązywał do zmian emerytalnych wprowadzonych w 2014 roku. Obecnie członkostwo w OFE jest zupełnie dobrowolne, a osoby, które dopiero rozpoczynają pracę zawodową, mają 4 miesiące na podjęcie decyzji. Jeśli nie przystąpią do OFE, część ich składki emerytalnej, w wysokości 7,3% podstawy wymiaru, będzie zapisana tylko na subkoncie w ZUS. Mimo licznych zmian środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE nadal podlegają dziedziczeniu.
Kto i jak może dziedziczyć pieniądze z ZUS i OFE?
Mimo iż zarówno środki zgromadzone w ZUS-ie, jak i w OFE podlegają dziedziczeniu, to spadkobiercy nie zawsze mają świadomość tego, iż mogą o nie wystąpić. Tym bardziej że nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Warto też pamiętać, że procedury związane z dziedziczeniem z ZUS-u i OFE różnią się od siebie. W przypadku gdy osoba zmarła posiadała subkonto w ZUS-ie, a jednocześnie była członkiem OFE proces podziału i wypłaty zgromadzonych środków należy rozpocząć w OFE. Jeśli zmarły wskazał osobę uposażoną, występuje ona do funduszu z wnioskiem o wypłatę. Do wniosku należy dołączyć wszystkie wymagane dokumenty. Następnie OFE informuje ZUS o wypłacie, a ten rozpoczyna procedurę wypłaty środków zgromadzonych przez zmarłego na subkoncie.
Inaczej jest, gdy osoba zmarła nie wskazała osoby uposażonej. Wtedy dziedziczenie odbywa się na zasadach ogólnych i obejmuje wszystkich uprawnionych. To właśnie w takich sytuacjach spadkobiercy mają najwięcej wątpliwości. Warto wtedy skorzystać z usług firmy pomagającej w dziedziczeniu pieniędzy z ZUS i OFE, której pracownicy wyjaśnią wszystkie zawiłości dotyczące dziedziczenia przez współmałżonka oraz inne osoby upoważnione do spadku. Ponadto mogą zająć się kompleksową obsługą takich spraw. Począwszy od ustalenia osób dziedziczących, a na złożeniu dokumentów do OFE i ZUS-u skończywszy.