Różnice między księgowością a rachunkowością
Księgowość i rachunkowość należą do tej samej dziedziny finansów. Z tego powodu bardzo często traktowane są przez osoby niezwiązane z tą branżą jako synonimy. I o ile w teorii nie jest to tak istotne, to w praktyce może utrudnić komunikację podczas załatwiania spraw w kancelarii doradcy podatkowego lub biura rachunkowego. W prosty sposób wyjaśniamy, czym dokładnie różni się księgowość od rachunkowości.
Na czym polega rachunkowość?
Rachunkowość to rozbudowany system rachunkowy, księgowy oraz sprawozdawczy. Obejmuje wiele działań finansowych, które polegają na:
- rejestrowaniu, przetwarzaniu oraz analizie zdarzeń, które mogą mieć wpływ na finanse i dzięki czemu utrzymywana jest dobra kondycja majątkowa firmy,
- przechowywaniu informacji finansowych danego przedsiębiorstwa,
- ewidencjonowaniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem miernika pieniężnego,
- przeprowadzaniu wewnętrznej inwentaryzacji,
- tworzenie precyzyjnych sprawozdań rachunkowych.
Wszystkie informacje umieszczane są w księgach rachunkowych. Obowiązek ich prowadzenia nałożony jest na banki, powiaty oraz gminy, a także spółki handlowe. Jak mówi doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego, zajmującej się między innymi księgowością firm: Rachunkowość to bardzo szerokie pojęcie. Aby lepiej je zrozumieć wystarczy przyjąć, że jest obrazem wszystkich operacji finansowych, a więc sytuacji majątkowej. Obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa jest posiadanie takiej ewidencji gospodarczej, z której później jest się rozliczanym.
Czym jest księgowość i co odróżnia ją od rachunkowości?
Księgowość jest jednym z elementów rachunkowości. Ma formę spisu (ewidencji) wszystkich transakcji dotyczących sprzedaży i kupna, a także wynagrodzeń pracowników lub inwestycji. Umożliwia utrzymanie kontroli nad stabilnością finansową firmy i bieżące analizowanie jej sytuacji na rynku ekonomicznym.
Usługi księgowe realizowane są jako:
- Księgowość uproszczona – można prowadzić ją samodzielne bez korzystania z usług profesjonalnej księgowej. Polega na prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów, a w niektórych firmach także karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego.
- Księgowość pełna – jest rozszerzoną wersją księgowości uproszczonej. Opiera się na wykonywaniu regularnych analiz finansowych, tworzeniu rejestrów majątkowych, a także ustalaniu wysokości zobowiązań podatkowych. Jej prowadzenie wymaga dużej wiedzy, dlatego w tym przypadku warto zawsze udać się po pomoc do biura rachunkowego.