Różnice między księgowością pełną a uproszczoną
Jednym z obowiązków właścicieli firm jest ewidencjonowanie operacji finansowych prowadzonego przedsiębiorstwa. Sposób rejestrowania wydatków zależy od formy prowadzonej działalności oraz od wielkości osiąganych przychodów. Operacje finansowe mogą być rejestrowane za pomocą księgowości pełnej lub księgowości uproszczonej. Czasem zdarza się, że przedsiębiorca ma obowiązek przejścia na księgowość pełną. Czym różnią się te formy prowadzenia księgowości?
Czym charakteryzuje się księgowość pełna?
Prowadzenie księgowości pełnej powinno być niezwykle szczegółowe i dokładne. W związku z tym przedsiębiorcy decydują się zazwyczaj powierzyć to zadanie specjalistom z biura rachunkowego. Księgowość pełną mają obowiązek prowadzić osoby fizyczne, a także spółki handlowe, cywilne, kapitałowe i osobowe. Głównym zadaniem księgowości pełnej jest analizowanie finansowej sytuacji firmy oraz obliczanie podatku. Przy tej formie księgowości prowadzi się księgi handlowe, w których można gromadzić wszystkie ważne informacje dotyczące spraw finansowych danego przedsiębiorstwa. Księgi składają się z dziennika, księgi głównej, a także ksiąg pomocniczych. Dzięki księgom handlowym możliwe jest bardziej efektywne zarządzanie firmą i dokonywanie lepszych prognoz na przyszłość.
Na czym polega księgowość uproszczona?
W przeciwieństwie do pełnej księgowości opcja uproszczona wyróżnia się o wiele mniejszą ilością informacji zawartą w sprawozdaniach finansowych. Ta forma księgowości, której prowadzeniem mogą zająć się specjaliści z Biura Rachunkowego AVARUS, stanowi opłacalne rozwiązanie szczególnie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bądź małą firmę. Księgowość uproszczona może być prowadzona w formie Księgi Przychodów i Rozchodów, w której ewidencjuje się wydatki oraz przychody. Inną formą prowadzenia księgowości uproszczonej jest karta podatkowa, z której mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy prowadzący określony rodzaj działalności.
Jaką formę prowadzenia księgowości wybrać?
Z księgowości pełnej korzystają zazwyczaj większe przedsiębiorstwa, którym zależy na niezwykle dokładnym kontrolowaniu finansów firmy. W przypadku niektórych spółek, prowadzenie tej formy księgowości jest narzucone z góry. Księgowość uproszczona będzie stanowiła bardziej opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzenie własnego biznesu lub chcą samodzielnie kontrolować księgowość w firmie. Każda z form prowadzenia księgowości ma swoje zalety. Przed wyborem tej odpowiedniej, warto skonsultować się ze specjalistami z biura rachunkowego, aby postawić na jak najbardziej opłacalne rozwiązanie.