Różnice między księgowością pełną a uproszczoną
Księgowość pełna czy uproszczona? Przed takim dylematem bardzo często stają nowi przedsiębiorcy, będący w trakcie rejestracji swoich firm. Warto wiedzieć, że o ile księgowość uproszczona polega na prostym rejestrze finansowym, to księgowość pełna jest nieco bardziej skomplikowana. Najczęściej prowadzeniem ksiąg zajmują się biura rachunkowe – samodzielne rejestrowanie pełnej księgowości zwykle okazuje się niemożliwe.
Kogo obowiązuje księgowość uproszczona?
Jak wspomniano wcześniej, księgowość uproszczona polega na ewidencjonowaniu jedynie podstawowych danych finansowych. Co do zasady, tego typu księgowość polega na prowadzeniu karty podatkowej, Podatkowej Karty Przychodów i Rozchodów oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Księgowość uproszczona to bardzo prosty sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym – z tej formy mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne, spółki cywilne lub jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie i socjalne. Co więcej, aby móc prowadzić księgowość uproszczoną, przychody ze sprzedaży towarów i usług nie mogą przekraczać limitu 2 mln euro za poprzedni rok podatkowy.
Na czym polega pełna księgowość?
Księgowość pełna jest dużo bardziej rozbudowana – dotyczy przedsiębiorstw, które obracają dużymi kwotami. Jak wspomniano wcześniej, obowiązuje powyżej limitu 2 mln euro. Księgowość pełna polega na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, co najlepiej zlecić specjalistom – na terenie Poznania tego typu usługi świadczy Biuro Rachunkowe LMB Office. Ze względu na konieczność pełnej kontroli nad wydatkami, kosztami i źródłami dochodów prowadzenie księgowości pełnej jest praktycznie niemożliwe we własnym zakresie. Jest to bowiem skomplikowany i czasochłonny system ewidencyjny.
Pełna księgowość jest obowiązkowa dla spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, akcyjnych i spółek z o.o. W ramach pełnej księgowości wspomniane biuro rachunkowe z Poznania prowadzi księgi rachunkowe, które składają się z księgi głównej, ksiąg pomocniczych oraz wykazu aktywów i pasywów, a także zestawień sald i obrotów.
W ramach pełnej księgowości polityka rachunkowości może zostać dopasowana do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Ten model księgowości daje możliwość dokładnej analizy stanu finansów przedsiębiorstwa oraz podjęcia działań, które mogą przyczynić się do zwiększenia zysków. Prognozy finansowe pozwalają dobrze zaplanować przyszłe inwestycje, a zgromadzone w księgach rachunkowych dane są niezbędne do efektywnego zarządzania dużą korporacją.