Dla kogo są przeznaczone aparaty ortodontyczne stałe, a dla kogo ruchome?
Założenie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki, chęci posiadania ładnego, prostego uśmiechu. Bardzo często jest to podyktowane czynnikami zdrowotnymi, takimi jak, chociażby wada zgryzu. W leczeniu ortodontycznym stosowane są dwa rodzaje aparatów – stałe oraz ruchome. Czym się różnią, jakie mają wady i zalety oraz dla kogo są przeznaczone? Odpowiedź w poniższym artykule!
Zalety i wady aparatów stałych
Z całą pewnością przewaga aparatów stałych wynika z ich uniwersalności – mogą być stosowane do wszystkich wad zgryzu. Są niezwykle precyzyjne i efektowne, a leczenie przy ich pomocy możliwe jest w każdym wieku. Aparat ten jest na stałe przytwierdzany do zębów za pomocą specjalnego kleju, nie trzeba więc pamiętać o jego zakładaniu. W tym przypadku pacjent w żaden sposób nie ingeruje w proces leczenia.
Z drugiej jednak strony, założenie stałego aparatu ortodontycznego to dość duży wydatek. Co więcej, jego noszenie nakłada na pacjentów pewne ograniczenia, chociażby dietetyczne. Należy unikać bardzo twardych produktów spożywczych, jak na przykład orzechy. Nie powinno się także żuć gum. W przypadku aparatów stałych trzeba również bezwględnie dbać o higienę jamy ustnej. Ze względu na obecność zamków i drutów dokładne szczotkowanie zębów jest utrudnione, co zwiększa ryzyko próchnicy.
Zalety i wady aparatów ruchomych
Jak sama nazwa wskazuje, ten typ aparatu nie jest na stałe przytwierdzany do uzębienia. Pacjent samodzielnie nakłada go na zęby i zdejmuje po określonym czasie, co niewątpliwie można określić jako zaletę. Aparaty ruchome, ze względu na możliwość wyboru, kiedy są noszony, zapewniają dużą dyskrecję. Ten aspekt sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci, które mogą mieć opory przed noszeniem stałego aparatu, wywołane presją rówieśników. Noszenie aparatu ruchomego ułatwia także utrzymanie higieny jamy ustnej – w każdej chwili bowiem można go zdjąć i odświeżyć.
Wadą takiego typu aparatu jest natomiast fakt, iż efekt leczenia w dużej mierze zależy od wytrwałości i systematyczności pacjenta. To rozwiązanie dla osób sumiennych i zdyscyplinowanych. Sam czas leczenia również jest dłuższy niż w przypadku aparatów stałych i wynosi minimum dwa lata. Ponadto, aparat ruchomy może podrażniać i ranić śluzówkę jamy ustnej zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest dobrze dopasowany. Istotne jest także, że ten rodzaj aparatu może być stosowany tylko na niektóre wady zgryzu.
Kryteria wyboru aparatu ortodontycznego
Aparaty ortodontyczne spełniają, mimo różnic, tę samą funkcję. Jaki więc aparat wybrać, czy któryś z nich jest lepszy? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przy lekkiej wadzie zgryzu doskonale sprawdzi się aparat ruchomy. To także dobra opcja dla dzieci, a w przypadku leczenia zębów mlecznych – jedyna. Przy poważnych wadach zgryzu zaleca się z kolei stosowanie aparatu stałego. Ostatecznie jednak decyzję o wyborze aparatu stałego bądź ruchomego powinien podjąć specjalista. Jak wskazuje ortodonta z gabinetu ortodontycznego Lek. Stom. Marka Parchańskiego w Częstochowie:
Kryteria wyboru aparatu to między innymi wiek pacjenta, stopień rozwoju szczęk oraz etap leczenia. Dopiero kompleksowa diagnostyka, wywiad przeprowadzony z pacjentem oraz komplet materiałów, takich jak zdjęcia pantomograficzne czy modele zębów pozwalają na ustalenie planu leczenia.