Kiedy usunięcie ósemek jest konieczne?
Zęby mądrości to zwyczajowe określenie trzecich zębów trzonowych u człowieka. Są to tzw. ósemki, których jest aż cztery w jamie ustnej. Najczęściej stanowią ostatnie zęby z każdej strony. Najczęściej wyrzynają się pomiędzy 17. a 21. życia, choć czasami pojawiają się w późniejszym wieku, nawet u osób mających nieznacznie mniej niż 40 lat. Sprawdź, czy ich usunięcie jest koniecznością.
Dlaczego ósemki bywają szczególnie problematyczne?
Wyrzynanie ósemek związane jest z odczuwaniem przez pacjenta dolegliwości bólowych. Właśnie dlatego zęby mądrości są przez wiele osób uznawane jako zęby przeznaczone do ekstrakcji. Takie zdanie wydaje się tym bardziej zasadne z tego względu, że ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, powodując nawracające zapalenia w jamie ustnej. Przy czym czasami zęby mądrości nie pojawiają się wcale.
Należy podkreślić, że zęby mądrości są najbardziej narażone na zmiany próchnicowe. Wynika to z tego, że trudno do nich dotrzeć za pomocą szczoteczki. Poza tym zalegają w ich okolicach resztki pokarmu. Właśnie dlatego przez wiele lat specjaliści uznawali, że usunięcie ósemki, stanowi konieczność w każdej sytuacji. Przy czym zabieg ten powinien być przeprowadzony w wybranym gabinecie specjalizującym się w chirurgii stomatologicznej, takim jak gabinet stomatologiczny Orto Dent z Banina.
Czy zęby mądrości wymagają usunięcia?
Z biegiem lat pogląd z tym związany uległ zmianie. Obecnie uznaje się, że profilaktyczne usuwanie zębów mądrości nie jest konieczne. Natomiast w wybranych przypadkach należy zdecydować się na ich ekstrakcję. Dotyczy to przede wszystkim tych sytuacji, w których ósemki ustawiają się w jamie ustnej nieprawidłowo, wykrzywiają pozostałe zęby w łuku oraz wywołują ból i stany zapalne.
Nawet wtedy, kiedy zęby mądrości są w pełni wyrznięte, to bardzo często nie mają z tytułu tzw. dziąsła zrogowaciałego. Przez to tworzy się kieszonka, w której gromadzą się resztki pożywienia, co wywołuje nawracające stany zapalne. W takim przypadku usunięcie ósemek w Baninie lub innej lokalizacji wydaje się koniecznością. Choć decyzję o ich chirurgicznym usunięciu powinien podjąć stomatolog. W tym celu posługuje się zdjęciem rentgenowskim zęba pacjenta, na przykład panoramicznym, oceniając tym samym wskazania do przeprowadzenia ekstrakcji.