Piaskowanie – skuteczny sposób na piękne zęby
Piaskowanie usuwa płytkę nazębną, nagromadzony na zębach osad i przebarwienia z kawy czy herbaty. Wykonuje się je za pomocą piaskarki, która dociera nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni. Dzięki temu zęby stają się jaśniejsze, gładsze i odporne na działanie bakterii. Zabieg jest bezbolesny i trwa tylko chwilę – właśnie dlatego warto się na niego zdecydować.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie jest krótkim zabiegiem stomatologicznym przeprowadzanym przy użyciu specjalnego urządzenia, z którego wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem. Dodawane są do niego drobiny czyszczące, między innymi wodorowęglan sodu. Za jego pomocą dentysta rozpyla w jamie ustnej pacjenta piasek dentystyczny, który usuwa nagromadzony na zębach osad, płytkę nazębną i drobne przebarwienia. Następnie jest on odsysany, a zęby poddawane są zabiegowi fluoryzacji, który ma na celu wzmocnienie szkliwa.
Piaskowanie zębów jest bezbolesne, chociaż wrażliwi pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort. Niedogodnością może być również słony smak zawiesiny, która jest używana podczas zabiegu. Zęby po zabiegu mogą być szczególnie wrażliwe na zimno i ciepło, może również dojść do podrażnienia dziąseł i języka, lecz takie objawy trwają krótko i szybko mijają.
Po zakończeniu zabiegu pacjent nie powinien spożywać pokarmów i napojów, które mogłyby spowodować przebarwienia. W związku z tym przez kilkanaście godzin należy unikać picia kawy i herbaty czy jedzenia jagód. Nie wolno również palić papierosów. Po tym czasie można spokojnie wrócić do ulubionej diety.
Jakie są efekty zabiegu?
Dla wielu osób najważniejsze są estetyczne efekty piaskowania. Zabieg ten sprawia bowiem, że nasze zęby stają się gładsze i jaśniejsze. Warto jednak wspomnieć, że dzięki piaskowaniu zęby są wyczyszczone w nawet trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Regularne czyszczenie zębów u dentysty zapobiega również rozwojowi próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, które mogą mieć bardzo poważne skutki. Nagromadzona płytka nazębna wytwarza bowiem kwas, który atakuje szkliwo i przyspiesza powstawanie próchnicy.
Ile utrzymuje się efekt zabiegu? To zależy od tego, jak dbamy o higienę jamy ustnej. Zazwyczaj efekty piaskowania są widoczne kilkanaście miesięcy..
Dla kogo polecany jest zabieg piaskowania?
Piaskowanie można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na estetycznym i zdrowym uzębieniu. Regularnie wykonywane zapobiegnie rozwojowi chorób i sprawi, że zęby będą gładkie i zdecydowanie jaśniejsze. Czyszczenie osadu z zębów szczególnie zalecane jest jednak u osób, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty i posiadają trudne do czyszczenia zęby nachodzące na siebie. Na zabieg powinni się również zdecydować pacjenci, którzy mają wybielone zęby lub noszą aparat ortodontyczny. W takim przypadku piaskowanie zębów powinno wykonywać się co około 3 miesiące.
Piaskowanie nie może być jednak przeprowadzane u wszystkich. Przeciwwskazania do zabiegu to między innymi alergia na sodę, stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, wrzody żołądka lub wątroby oraz bolesność błon śluzowych jamy ustnej. Zastanawiasz się, czy możesz wykonać piaskowanie zębów w ciąży? Do takiego zabiegu nie ma przeciwwskazań – jest on nawet wskazany, ponieważ rozwijające się w jamie ustnej bakterie mogą być niebezpieczne.
Ile kosztuje piaskowanie zębów?
Za piaskowanie zębów zapłacisz od 125 do 150 złotych w zależności od gabinetu stomatologicznego. Więcej zapłacisz za zabieg połączony z fluoryzacją – około 200 złotych. Niektóre gabinety oferują korzystne pakiety obejmujące również scaling czy lakierowanie zębów. Przed rozpoczęciem zabiegu możesz zapytać się również o obowiązujące w danej klinice promocje.