Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?
Ekstrakcja zęba jest ostatecznością. Zanim do niej dojdzie, lekarz stomatolog stara się rozwiązać problemy stomatologiczne w mniej radykalny sposób, czyli poprzez dobór nowoczesnych metod leczenia. Nie zawsze jest to możliwe np. ze względu na zaawansowaną próchnicę, złamanie zęba lub problemy w obrębie tkanej przyzębia. Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia i w jaki sposób przebiega zabieg?
Zabieg ekstrakcji zęba – kiedy okazuje się niezbędny?
Nowoczesna stomatologia jest sposobem na uratowanie zębów, które kiedyś od razu zostałyby usunięte. Obecnie zabieg ekstrakcji wykonuje się jedynie w ostateczności, czyli w sytuacji, gdy zębów nie da się uratować poprzez odpowiednio dobrane metody leczenia. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie zęba lub zębów, które są zdrowe – dzieje się tak m.in. w przypadku poważnych urazów i złamań szczęki, urazów zębów oraz skomplikowanego leczenia ortodontycznego.
Stomatolodzy mają do dyspozycji nowoczesne metody diagnostyki oraz leczenia, które pozwalają, w wielu przypadkach, uniknąć niepotrzebnej ekstrakcji zębów. Niestety, zdarza się też, że nawet u młodych osób konieczne jest ich usunięcie ze względu na zaawansowaną próchnicę, nieskorygowane problemy ortodontyczne oraz urazy w obrębie twarzoczaszki – wyjaśnia ekspert z firmy Medidens z Częstochowy.
Najczęstsze wskazania do ekstrakcji zębów
Nie zawsze stomatologia zachowawcza jest w stanie poradzić sobie z problemami w obrębie jamy ustnej pacjentów. Wówczas może być konieczna ekstrakcja zębów, którą zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Zabieg usunięcia zęba wykonuje się najczęściej z powodu braku możliwości skutecznego leczenia zachowawczego, protetycznego i endodontycznego; brak możliwości leczenia może wynikać z zaawansowanej próchnicy lub innych chorób zębów i przyzębia np. paradontozy.
Ekstrakcja zęba może być też konieczna, gdy:
- ząb ulegnie trudnemu złamaniu w wyniku urazu lub wypadku,
- ząb wyrasta w nieprawidłowy i niemożliwy do skorygowania sposób,
- ząb nie może zmieścić się w łuku zębowym (jest to częsty problem w przypadku tzw. zębów mądrości),
- ekstrakcja jest niezbędna w celu leczenia ortodontycznego.
Jak przebiega usunięcie zęba?
Zabieg ekstrakcji zęba poprzedzony jest wnikliwą diagnostyką m.in. wykonaniem zdjęcia RTG. Samo usunięcie zęba może odbyć się z wykorzystaniem typowych narzędzi, które pozwalają na jego obruszanie, a następnie oddzielenie od tkanki kostnej i usunięcie oraz poprzez zabieg chirurgiczny, który wykonuje się najczęściej w przypadku usuwania zębów mądrości oraz pozostałych w szczęce korzeni zębowych. Ekstrakcja zębów odbywa się po zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia oraz uwzględnia dokładne oczyszczenie i zaopatrzenie rany po usuniętym zębie. Po zabiegu konieczne jest właściwe postępowanie w celu uniknięcia stanu zapalnego, czyli stosowanie środków antyseptycznych oraz ściągających.