Lakowanie zębów u dziecka. Charakterystyka zabiegu
Lakowanie zębów to w pełni bezpieczny i całkowicie bezbolesny zabieg, który skutecznie uchroni zęby Twojego dziecka przed bakteriami próchnicy. Przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym podczas jednej wizyty. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto lakować zęby u dzieci, kiedy najlepiej jest to robić oraz na czym dokładnie polega ten zabieg. Przeczytaj, sprawdź i uchroń zęby swojego dziecka przed próchnicą.
Dlaczego lakowanie zębów u dziecka jest potrzebne?
Próchnica zazwyczaj atakuje zęby trzonowe oraz przedtrzonowe. Dlaczego?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z gabinetu Jardent w Iławie: W przypadku tych zębów próchnica ma ułatwione zadanie. Budowa zębów bocznych uniemożliwia zawsze dokładne czyszczenie ich nawierzchni. Bakterie próchnicy gromadzą się więc w ich bruzdach, szczególnie zaś w miejscach, w których ochronna warstwa szkliwa jest cieńsza. W ten sposób doprowadzają do zakażenia. Aktualne statystyki mówią, że 9 na 10 dzieci ma próchnicę. Liczba ta jest zatrważająca, dlatego należy działać i wdrażać możliwe środki profilaktyczne.
Skuteczną metodą działania w tej sytuacji jest lakowanie zębów. Zalakowane zęby mogą bowiem skutecznie uchronić się przed atakiem próchnicy. Tyczy się to zarówno zębów mlecznych, jak i zębów stałych. W przypadku tych pierwszych warto przyprowadzić dziecko na zabieg lakowania tuż po ich wyrznięciu się. Wówczas są one bardzo wrażliwe na działanie bakterii.
Jak wygląda zabieg lakowania zębów u dziecka?
Zabieg lakowania składa się z kliku etapów. W trakcie pierwszego z nich odbywa się dokładne badanie zębów. W kolejnym etapie stomatolog przy pomocy specjalnej szczoteczki oczyszcza zdrowe zęby, a następnie opłukuje je wodą i osusza powietrzem, płynącym z dmuchawki.
Na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię zębów lekarz nanosi cienką warstwę substancji, zwanej wytrawiaczem, której zadanie polega na ułatwianiu mocowania laku w szczelinach zębów. Preparat ten musi pozostać na zębach przez kilkanaście sekund. Po tym czasie jest on spłukiwany, a zęby po raz kolejny osuszane.
Po wyżej wymienionych zabiegach wstępnych przychodzi czas na właściwe lakowanie zębów. Pojemnik, w którym znajduje się lak, wygląda jak mała kolorowa strzykawka, przy czym jej zagięta końcówka absolutnie nie jest ostra. Stomatolog zbliża jej powierzchnię do poszczególnych zębów, a następnie przy pomocy specjalnego instrumentu równomiernie rozprowadza półpłynny lak na powierzchni bruzdy. Dzięki swojej konsystencji lak wypełnia wszystkie szczeliny zębów, nawet te najmniejsze.
Ostatnim etapem zabiegu jest naświetlanie laku. Odbywa się ono przy wykorzystaniu specjalnej lampy i sprawia, że lak staje się twardy i skutecznie chroni zęby przed bakteriami próchnicy.
Cały zabieg trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesny i bardzo skuteczny. Warto więc go przeprowadzić i chronić zęby naszych dzieci.