Rodzaje zabiegów chirurgicznych na zębach
Zabiegi stomatologii chirurgicznej poprawiają komfort życia pacjenta, który skarży się na rozmaite problemy związane z zębami. Dzięki nim znikają dolegliwości bólowe, a niekiedy jest możliwe uratowanie części uzębienia. Dobry stomatolog potrafi dostosować metodę i plan leczenia chirurgicznego tak, aby zlikwidować stan zapalny i uśmierzyć ból. Jakie zabiegi chirurgiczne wykonuje się najczęściej?
Chirurgiczna resekcja zębów
Zabieg chirurgiczny wykonywany w celu resekcji zęba, czyli jego usunięcia, jest przeprowadzany w kilku przypadkach.
Po pierwsze jest on niekiedy konieczny, aby usunąć tak zwane zęby mądrości – ósemki. Dzieje się tak, jeżeli nie rosną one prawidłowo. Ósemka może być częściowo zatrzymana, co oznacza, że ponad powierzchnią dziąsła widać tylko jej niewielką część. Sprzyja to zbieraniu się wokół niej resztek jedzenia, a co za tym idzie gromadzeniu się bakterii. Innym przypadkiem, kiedy należy usunąć ją chirurgiczne, jest jej całkowite zatrzymanie. Wtedy cały ząb znajduje się w dziąśle oraz naciska na korzenie sąsiadującej z nim siódemki. Jak nietrudno się domyślić, powoduje to dolegliwości bólowe, stany zapalne, a nawet torbiele.
„Zabieg chirurgicznego usuwania zębów jest stosowany nie tylko w przypadku problematycznych ósemek. Należy go wykonywać także wtedy, kiedy resekcja ma dotyczyć ułamanego i bardzo zniszczonego zęba” – mówi specjalista z gabinetu stomatologicznego VADENT w Gliwicach.
Resekcja i hemisekcja korzeni zębowych
Resekcje wierzchołka korzenia wykonuje się wtedy, kiedy zniszczona jest jedynie część korzenia zęba. Zdarza się, że jest to efekt nieudanego leczenia kanałowego. Podczas zabiegu usuwany jest wierzchołek korzenia, a także wszystkie zmiany zapalne. Następnie stomatolog wypełnia ubytek materiałem kościozastępczym.
Natomiast podczas hemisekcji oprócz korzenia usuwa się także połowę zniszczonego zęba. Zostaje on odbudowany przy pomocy korony protetycznej.
Chirurgia stomatologiczna jamy ustnej
Zabiegi chirurgii szczękowej tego typu wykonuje się, kiedy pacjent cierpi na zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej. Wszelkie nieprawidłowości mogą być spowodowane przebytym leczeniem stomatologicznym lub urazami.
Dzięki nim leczone są ropnie, a nawet nowotwory jamy ustnej i warg. Służą one wycinaniu mukoceli, brodawczaków, nadziąślaków czy włókniaków. Wykonuje się je, aby usunąć stany zapalne oraz przeprowadzić leczenie ślinianek. Zabiegi chirurgiczne obejmują też plastykę języka oraz wędzidełka warg. Mogą one być wykonywane przy pomocy lasera, co gwarantuje, że stomatolog nie musi zakładać szwów.