Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach chirurgii stomatologicznej
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. W jej ramach funkcjonują poddyscypliny, a jedną z nich jest chirurgia stomatologiczna. Choć zabiegi przeprowadzane w gabinetach dentystów nie cieszą się dobrą sławą, nie da się zaprzeczyć, że to właśnie chirurgia stomatologiczna przynosi ulgę w bólu, usuwa poważne stany zapalne, a niekiedy ratuje uzębienie przed dalszym niszczeniem.
Prosta chirurgia stomatologiczna
Tak jak w zwykłej chirurgii, tak i w chirurgii stomatologicznej można wyróżnić zabiegi proste i rutynowe, oraz takie o wyższym stopniu skomplikowania, wymagające dużych umiejętności, czasu i zaawansowanego sprzętu. Jakie zabiegi zaliczamy do tych łatwiejszych? Zapytaliśmy o to specjalistę z Unimedex Dental Clinic.
Za najprostsze zabiegi, jakie oferuje chirurgia stomatologiczna, należy uznać ekstrakcję zębów – tak stałych, jak i mlecznych, nie licząc jednak zębów mądrości – oraz działania związane z leczeniem stanów zapalnych, na przykład przecinanie ropni.
Te zabiegi wykonuje się stosunkowo szybko, a okres rekonwalescencji jest krótki. Nie są też one bardzo uciążliwe dla pacjentów, zważywszy na nowoczesne metody znieczulania. Jeżeli jednak pojawią się jakieś komplikacje, np. usuwany ząb jest bardzo zniszczony albo niekorzystnie położony, czas sięgnąć po bardziej zaawansowane środki.
Zaawansowana chirurgia stomatologiczna
Jak zostało wspomniane, po bardziej złożone metody chirurgiczne należy sięgnąć np. wtedy, kiedy trzeba usunąć część zęba, jest on bardzo zniszczony, jego część lub całość pozostaje we wnętrzu dziąsła, ząb rośnie krzywo lub ma splątane korzenie. Inne przypadki, kiedy chirurg stomatologiczny zapomina o rutynie i ma przed sobą poważne wyzwanie, to np. usuwanie różnego rodzaju zmian i narośli.
Wśród tych bardziej wymagających wyróżnia się więc następujące zabiegi chirurgii stomatologicznej:
- operacyjne usuwanie zębów mądrości,
- resekcje wierzchołków korzeni,
- gingiwektomia (usuwanie fragmentu dziąsła na potrzeby innych zabiegów np. z zakresu protetyki czy ortodoncji lub z przyczyn higienicznych i estetycznych),
- hemisekcja zęba,
- usuwanie torbieli i włókniaków.
Zabiegi te są na ogół dłuższe, choć tu dużo zależy od zaawansowania schorzenia oraz budowy zębów. Niemniej w porównaniu z prostą chirurgią stomatologiczną ta zaawansowana jest bardziej czasochłonna. Niekiedy też sam zabieg to dopiero początek leczenia – potem konieczna jest np. wizyta u protetyka, który uzupełni to, co musiał usunąć chirurg stomatologiczny, albo wizyta kontrolna połączona ze zdjęciem szwów. Podczas tych zabiegów tkanka jest mocniej naruszana, co oznacza, że są one bardziej inwazyjne. Na ogół okres rekonwalescencji jest dłuższy.