Czy można pływać w soczewkach?

Czy można pływać w soczewkach?

Jeżeli masz poważną wadę wzroku, wizyta na basenie może okazać się problematyczne. Należy stanąć przed wyborem – okulary czy soczewki? Okulary na basenie mogą przeszkadzać i być niewygodne. Z soczewkami często mamy wątpliwości. Przeczytaj, czy używanie soczewek podczas pływania jest wskazane. Poznaj zagrożenia. Sprawdź, jak zadbać o oczy i soczewki po wizycie na basenie.

Czy można używać soczewek podczas pływania?

Osoby z wadą wzroku mogą mieć problem z niektórymi aktywnościami fizycznymi. Basen jest jedną z tych aktywności. Pływanie w soczewkach jest trudne, ale jest to możliwe. Musimy pamiętać jedynie o niektórych zagrożeniach i przestrzegać jednej ważnej zasady – jeżeli pływamy w soczewkach, powinniśmy dodatkowo założyć okulary do pływania.

Jest to bardzo ważne, ponieważ oko w soczewce o wiele bardziej narażone jest na wszelkiego rodzaju infekcje. Okulary do pływania sprawią, że woda nie przedostanie się do oka.

Warto pamiętać, że podczas kontaktu z wodą, barierę ochronną przed bakteriami i wirusami stanowią łzy – podczas mrugania rozprowadzają się one po powierzchni ok, są naturalną barierą. Nasze oczy mają specjalną ochronę. Ochrona ta nie funkcjonuję, jeżeli mamy na oczach soczewki kontaktowe. Łzy nie mają jak dotrzeć do oka. Stanowi to zagrożenie.

Po wizycie na basenie niekiedy może dochodzić do infekcji. Ważne, aby reagować szybko. Jeżeli nasze oczy robią się czerwone, jak najszybciej należy zgłosić się do specjalisty. Problem może okazać się poważny.

Soczewki – jeżeli obchodzimy się z nimi tak jak trzeba, nie są złym pomysłem. Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie, które pomoże nam w korekcie wzroku w trakcie pływania. Można kupić specjalne okulary pływackie z korektą wzroku. Warto wszystkie możliwości skonsultować z optykiem i zapytać specjalistę o radę i możliwe rozwiązania. Tego typu okulary pływackie to droższa inwestycja, dlatego warto ją przemyśleć.

Jak powinna wyglądać higiena oczu i soczewek po basenie?

Gdy czas na basenie się kończy, pora zadbać o nasze oczy.  Soczewki, które towarzyszyły nam podczas pływania, należy wyrzucić. Wtedy ryzyko infekcji znacznie maleje. Po przyjściu do domu warto przyjrzeć się naszym oczom w lustrze, czy nie wystąpiły żadnego rodzaju zaczerwienienia.

Pamiętajmy, że nieprzestrzeganie zasad może się źle skończyć. Przede wszystkim należy zadbać o zdrowie i wygodę oka.

Jakie soczewki wybrać na basen?

Z uwagi na to, że po wizycie na basenie soczewki należy wyrzucić, warto skorzystać z soczewek jednodniowych – będzie to bardziej ekonomiczne i bez wyrzutów sumienia będziemy mogli się ich pozbyć. Pod żadnym pozorem nie będziemy mogli ich użyć ponownie. Trzeba to brać pod uwagę.

Już przy wyborze soczewek, warto brać pod uwagę, gdzie będziemy je stosować. Soczewki nie mogą się przesuwać – należy upewnić się, że dane soczewki nadają się do tego, aby w nich pływać. Nietrafiony zakup może skończyć się niepotrzebną infekcją. Pamiętajmy także, aby nie przecierać oczu – to także zwiększy ryzyko infekcji. Najważniejsze, aby woda z basenu nie mogła dotrzeć do naszych oczu. Musimy zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. 

Kategorie
Warto przeczytać
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe nie są znane od wieków, aczkolwiek cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają nie tylko żyć pełną piersią i wykonywać wszelkie czynności dnia codziennego, ale też zerwać ze statusem „okularnika”. Z...
Gabinet Optyczny Max-Q - Zadbaj o swój wzrok
Regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy tak często musimy obcować z ekranami komputerów i narażeni jesteśmy na olbrzymią liczbę bodźców wzrokowych. Często nie możemy się od nich uwolnić, ze...
Kiedy udać się  na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Lekarz okulista jest zwykle pierwszym wyborem, w przypadku dolegliwości związanych z narządem wzroku. Również planując zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych konsultujemy to z odpowiednim specjalistą. Nie...
Znajdź optyków