Jaskra – leczenie farmakologiczne czy laserowe
Jaskra jest przewlekłym schorzeniem, które charakteryzuje się zmianami w warstwie włókien nerwowych siatkówki RNFL, warstwie komórek zwojowych GCL i w tarczy nerwu wzrokowego ONH. W przypadku jej wystąpienia z czasem dochodzi do powstawania postępujących ubytków w polu widzenia. Jaskra może pojawić się w związku z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym i zaburzeniami w zakresie ukrwienia nerwu wzrokowego. Sprawdź, jak wyglądają objawy i leczenie jaskry.
Jaskra — podstawy do klasyfikacji choroby
- Jedną z kwestii, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, że jaskra to nie jest jedna choroba. Jest to określenie stosowane wobec ponad dwudziestu różnych schorzeń, które jakkolwiek mogą mieć różne przyczyny, mogą różnić się objawami, rokowaniem i co istotne sposobami leczenia, to jednak nie leczone nieuchronnie prowadzą do ślepoty — tłumaczy specjalista z Centrum Okulistycznego Jaskra.
Wśród najczęściej występujących jednostek chorobowych wymienia się jaskrę:
pierwotną otwartego kąta,
wtórną otwartego kąta,
pierwotną wrodzoną,
pierwotną zamkniętego kąta,
wtórną zamkniętego oka.
Praktycznie w każdym przypadku leczenie jest dobierane indywidualnie. Dlatego w jaskrze tak ważna jest diagnostyka. Rozpoznanie ma bowiem bardzo duży wpływ na dalsze leczenie, a jednocześnie postawienie prawidłowego rozpoznania w odniesieniu do jaskry stanowi duże wyzwanie.
Jak wyglądają badania w kierunku jaskry?
Podstawowym elementem w zakresie diagnostyki jaskry jest przede wszystkim wywiad lekarski. Na jego etapie zbierane są dane na temat pacjenta oraz ewentualnych uwarunkowań genetycznych, które mogłyby wpływać na rozwój choroby. Podstawowe badania okulistyczne mogą wskazywać jedynie na prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry. Opierając się tylko na badaniach podstawowych, nie można natomiast ani jaskry stwierdzić, ani jej wykluczyć, ani prawidłowo rozpoznać jej typu, podtypu, stanu zaawansowania.
Oprócz tego przeprowadzane są więc dodatkowo różnego rodzaju badania tak jak m.in.:
badanie pola widzenia,
tarczy nerwu wzrokowego ONH,
komórek zwojowych siatkówki GCL,
warstwy włókien nerwowych RNFL.
Badania te przeprowadzane są z wykorzystaniem różnych metod skaningowych, o doborze metody każdorazowo decyduje lekarz specjalizujący się w jaskrze.
Dopiero kompleksowa diagnostyka w kierunku jaskry pomaga określić specjaliście, z jakim typem ma do czynienia u pacjenta. Proces ten jest bardzo trudny, dlatego niezwykle istotne jest, aby zwrócić się do doświadczonego specjalisty dysponującego odpowiednio zaawansowanym sprzętem diagnostycznym.
Możliwości w zakresie skutecznego leczenia jaskry
Leczenie jaskry zależy w dużej mierze od tego, jaki typ schorzenia został sklasyfikowany u konkretnego pacjenta. Najczęściej stosowane są dwa rozwiązania. Metoda tradycyjna polega na leczeniu farmakologicznym z zastosowaniem kropel. Krople nadal są najczęściej ordynowane przez większość okulistów. Nowszą metodą leczenia jaskry – choć nie nowatorską, bo stosowaną już od 20 lat – jest laseroterapia. Przy czym stosuje się najczęściej dwie techniki: irydotomię stosuje się w przypadkach jaskry zamkniętego kąta, SLT – w przypadku jaskry otwartego kąta. Według uczciwych badań (np. głośny 3-letni program badawczy przeprowadzony przez niezależny od koncernów farmaceutycznych zespół okulistów brytyjskich na ogromnej ilości pacjentów) bardziej skuteczne są lasery. Na pewno też laseroterapia jest bezpieczniejsza niż stosowanie kropli, bo światło lasera nas nie uszkodzi, a leki dają skutki uboczne. Lasery to jednak terapia droższa, pojedynczy zabieg to koszt rzędu 350 zł, wykonuje się go raz na kilka lat, podczas gdy ceny niektórych leków nie przekraczają 1 zł (choć jeśli się uwzględni fakt, że po leki trzeba się kilka razy w roku zgłaszać do lekarza i płacić za wizyty…). Jak to w życiu bywa: coś za coś.
Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak wybór doświadczonego specjalisty. Tylko taki lekarz będzie w stanie poradzić sobie z diagnostyką i dopasowaniem metod leczenia dopasowanych do indywidualnego przypadku, które przyniosą zadowalające efekty.