Materiał Partnera
Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe nie są znane od wieków, aczkolwiek cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają nie tylko żyć pełną piersią i wykonywać wszelkie czynności dnia codziennego, ale też zerwać ze statusem „okularnika”. Z uwagi na fakt, iż jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, branża w tym obszarze nadal się rozwija i poszukuje rozwiązań idealnych dla najbardziej wymagających. Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Rodzaje soczewek

Chcąc dokładnie opisać rodzaje dostępnych soczewek, należy wspomnieć, że można je podzielić ze względu na dwa kryteria: materiał, z jakiego zostały wykonane oraz sposób ich noszenia obejmujący tryb i czas.

  • Materiał

Główną różnicą dostępnych soczewek kontaktowych jest materiał, z jakiego zostały wytworzone. Pierwsze dostępne modele były produkowane z twardych, gazo-przepuszczalnych materiałów. Dziś nie są one już tak popularne i są stosowane głównie u osób, które nie mogą używać soczewek miękkich z uwagi na wady takie jak deformacja rogówki czy astygmatyzm. Paweł Wojtkowiak – ekspert z Pracowni Optycznej z Polkowic wyjaśnia, że 

soczewki miękkie są dostępne w formie hydrożelowej lub silikonowo-żelowej. Dzięki temu, że składają się one aż w 75% z wody, są niezwykle wygodne, ale też higieniczne.
  • Czas noszenia

Pierwsze soczewki dostępne na rynku były kupowane na rok lub dwa. Dopiero z upływem czasu pojawiły się kolejne wersje umożliwiające ich systematyczną wymianę, ale też zachowanie lepszych warunków higienicznych dla oka. Skrócenie czasu ich użytkowania pozwoliło znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań i infekcji. W tej kategorii można wyróżnić soczewki kontaktowe jednodniowe wyróżniające się najwyższym poziomem higieny, dwutygodniowe, miesięczne i roczne.

  • Tryb noszenia

Ostatni podział soczewek kontaktowych wynika z trybu ich noszenia. Na rynku są dostępne soczewki dzienne, które należy zakładać rano i ściągać na noc. W porze nocnej muszą być one umieszczane w specjalnym płynie, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia.

Innym rodzajem są soczewki kontaktowe elastyczne, które mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy tj. użytkownik może w nich spać, aczkolwiek należy je regularnie czyścić i odkażać.

Nieco inaczej są użytkowane soczewki jednodniowe – muszą być one ściągane na noc, ale nie wymagają pielęgnacji i szczególnej dbałości, gdyż mogą być one stosowane tylko przez jeden dzień, tj. po ich ściągnięciu należy je natychmiast wyrzucić.

Wybierając właściwe, warto zwrócić uwagę, że każdorazowo powinny być one dostosowane do wady wzroku pacjenta, ale też jego trybu życia i oczekiwań. W doborze właściwych z pewnością pomoże specjalista w salonie optycznym.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak dopasować oprawki do kształtu twarzy?
Obecnie wiele osób boryka się z wadą wzroku, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej oprawek o zupełnie różnych kształtach. W sklepach znaleźć można zarówno bardzo proste, minimalistyczne propozycje, jak i duże,...
Sprawdź, jakie wady wzroku mogą grozić twojemu dziecku
Dziecko nie powie, że ma wadę wzroku, ponieważ nie wie, jak powinno widzieć. Dlatego ważne jest, żeby obserwować malucha i prawidłowo interpretować jego zachowania i przyzwyczajenia, które mogą świadczyć o problemie ze...
Na czym polega badanie kąta zeza?
Zez to dosyć często występująca przypadłość. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i niemowląt. W okresie dorastania, wraz z wiekiem zez zazwyczaj mija. Żeby to jednak ułatwić, niezbędne jest przeprowadzenie...
Znajdź optyków