Jak usunąć wgniecenie na karoserii w bezinwazyjny sposób?
Gładka tafla błyszczącego, nieskazitelnego lakieru w pięknym kolorze – to coś, co poniekąd było jednym z powodów, dla których kupiłeś właśnie TO auto. Z upływem czasu zdarzały się jednak sytuacje (na osiedlowym parkingu czy przed galerią handlową), które sprawiły, że na powierzchni karoserii zauważasz rozmaite – mniejsze lub większe, wgniecenia. Jak bezinwazyjnie się ich pozbyć? Zapraszamy do lektury!
Wgniecenia na karoserii – czy lakierowanie auta to jedyne wyjście?
Mimo że z całych sił starasz się dbać o stan samochodu – regularnie oddając go do serwisu, poddając okresowym przeglądom, pomimo, że troszczysz się także o stan karoserii – drobnych wgnieceń nie sposób uniknąć. Stłuczka, obicie auta na parkingu czy mijanie innego pojazdu w ciasnej uliczce…każda tym podobna sytuacja z dużą dozą prawdopodobieństwa uwidoczni się w postaci nieestetycznych wgnieceń na karoserii. W przypadku stłuczki o większej sile, która uszkadza powłokę lakierniczą, by zapobiec dalszemu niszczeniu lakieru i korozji blachy, warto oddać auto do blacharza oraz lakiernika samochodowego – godny polecenia zakład to Serwis Blacharsko-Lakierniczy Perfect Car we Wrocławiu. Mniejszą wgniotkę, również z pomocą blacharza i lakiernika, można usunąć na kilka bezinwazyjnych sposobów. Oto one.
Usuwanie wgnieceń przy pomocy przyssawki
Jednym z często praktykowanych sposobów na usuwanie wgnieceń w karoserii jest metoda z zastosowaniem specjalnej przyssawki, która po przyłożeniu w miejscu wgniecenia i mocnym dociśnięciu, tworzy próżnię. Następnie przy użyciu dźwigni, wgniecenie jest wyciągane.
PDR (Paintless Dent Repair) – naprawa wgnieceń bez lakierowania
Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak konieczności czasochłonnego demontażu podzespołów, takich, jak podsufitka czy plastikowe osłony. Sposób PDR stosowany jest w blacharstwie samochodowym do usuwania rozmaitych wgniotek – również tych, powstałych w wyniku gradobicia. Polega ona na naniesieniu specjalnego kleju na uprzednio oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię karoserii, a następnie doczepieniu urządzenia (w postaci grzybka), którym, po przymocowaniu specjalistycznej dźwigni, wyciąga się wgniecenie.
Masowanie blachy
Metoda, wykorzystująca specjalistyczne heble oraz młotki. Przy ich użyciu sukcesywnie prostuje się i kształtuje karoserię. Przed przystąpieniem do naprawy karoserii tą metodą, blacharz samochodowy musi zdemontować elementy dodatkowe (w przypadku wgnieceń na dachu, konieczny jest demontaż podsufitki, jeśli ucierpiały drzwi – trzeba wymontować m.in. plastikowe osłony oraz szyby), by móc bez przeszkód objąć naprawą każdy skrawek wgniecionej karoserii.