Jak zweryfikować, czy samochód używany nie ma cofniętego przebiegu?
Samochody używane to łatwy sposób na zdobycie taniego pojazdu na dojazdy do pracy czy uczelnię. Nie każda osoba jest jednak uczciwa. Coraz częściej słyszy się o praktyce cofania liczników, przez co samochód jest droższy, ponieważ staje się atrakcyjniejszy dla nabywcy. Przed przystąpieniem do finalizacji transakcji zawsze warto sprawdzić ten konkretny element, żeby się nie rozczarować.
O czym mówi licznik przebiegu?
Licznik przebiegu wskazuje umownie na ilość przejechanych kilometrów. Swoje obliczenia opiera na ilości obrotów kół, które specjalny algorytm zamienia w długość pokonanej trasy. Obecnie stosuje się trzy rodzaje takich elementów:
mechaniczne,
elektromechaniczne,
elektryczne.
Liczniki sprawdza się przed zakupem używanego samochodu, ponieważ od przebiegu może zależeć wartość pojazdu. Dlatego też bardzo często można spotkać się z zaniżaniem przejechanych kilometrów. Coraz więcej osób skarży się, że komisy oszukały ich w tym zakresie. Im więcej przejechanych kilometrów, tym szybciej samochód i jego poszczególne części będą się zużywały. Cofanie licznika jest więc nielegalne, ale nie odstrasza to sprytnych sprzedawców.
Jak można sprawdzić faktyczny stan przebiegu?
Przed zakupem pojazdu zawsze warto sprawdzić, czy jego licznik nie był cofnięty. Jeśli odkryje się to po zakończeniu transakcji, można ubiegać się o rękojmię, ale nie zawsze taki proces pójdzie gładko. Obecnie istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy licznik jest wiarygodny. Jest to:
zapytanie sprzedawcy, choć trzeba pamiętać, że ten sposób jest mało skuteczny;
przyjrzenie się zużyciu części samochodu, czasami po wnętrzu albo karoserii widać, czy był mocno eksploatowany;
porównanie licznika ze stanem z dokumentacji.
Obecnie uważa się, że najskuteczniejsze jest pozyskanie płatnego raportu VIN. Jest w nim uwzględniony przebieg także tych samochodów, które nie były wcześniej zapisane w polskich bazach danych.
Trudno jest uniknąć ryzyka, zwłaszcza jeśli kupuje się samochód od nieznanych wcześniej komisów. Dlatego zawsze lepiej będzie skorzystać z usług doświadczonych i obecnych na rynku od lat firm, takich jak Centrum Samochodów Używanych, które wystawiają stosowne dokumenty. Dane na umowie muszą pokrywać się ze stanem rzeczywistym tak, żeby można było potem na jej podstawie dochodzić swoich praw. Każda późniejsza zmiana to już fałszowanie dokumentów. Warto także pamiętać, że firmy zdecydowanie łatwiej pociągnąć do odpowiedzialności niż osoby prywatne. To także przemawia na sporą korzyść komisów samochodowych.