Kompresory olejowe i bezolejowe
Kompresor to wszechstronne narzędzie, który znajduje zastosowanie nie tylko w warsztatach mechanicznych. Warto mieć go w domu, ponieważ ułatwi wykonanie drobnych prac, takich jak malowanie czy napompowanie opon w samochodzie. Kompresory dzielą się na dwa podstawowe typy: olejowe i bezolejowe. Czym charakteryzuje się każdy z nich i na który warto się zdecydować?
Różnice między kompresorami
Oba typy urządzenia – olejowy i bezolejowy działają na podobnej zasadzie. Funkcją kompresora jest dostarczanie gazu pod wysokim ciśnieniem (6-10 barów) lub wymuszenie jego przepływu. Aby uzyskać pożądany efekt, substancja musi zostać skompresowana, czyli jej objętość powinna zostać zmniejszona. Najbardziej popularnymi i najstarszymi modelami kompresorów są sprężarki tłokowe.
– Tłok poruszający się wewnątrz urządzenia naciska na gaz, zwiększając jego ciśnienie. Na takiej zasadzie działają zarówno maszyny olejowe i bezolejowe. Różnica dotyczy materiału wykonania tłoka – wyjaśnia pracownik firmy TechnikNTB.
W kompresorze bezolejowym element ten jest wykonany z tworzywa, które charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia. Odpowiedni dobór parametrów pozwala na płynne poruszanie się elementu tłoczącego. W modelach olejowych tłok wymaga olejowania, które umożliwia jego bezawaryjną pracę. Takie urządzenia są zwykle większe, dlatego często są wyposażane w kółka ułatwiające transportowanie maszyny.
Kompresory olejowe – zastosowanie
Ten rodzaj urządzeń zwykle wykorzystuje się do profesjonalnego zastosowania. Można spotkać go w warsztatach mechanicznych i zakładach wulkanizacyjnych. Modele olejowe charakteryzują się wysoką wydajnością, która pozwala na użytkowanie ich w sposób ciągły. Umożliwia to między innymi zbiornik o dużej pojemności. Wśród zalet warto wymienić także większą trwałość tłoka niż w odpowiednikach niewykorzystujących oleju. Takie maszyny bardzo dobrze sprawdzają się w:
- zasilaniu urządzeń pneumatycznych,
- pompowaniu kół samochodowych,
- zasilaniu pistoletów lakierniczych.
Warto pamiętać, że zastosowanie oleju może doprowadzić do tego, że jego drobinki przedostaną się do sprężonego powietrza. Nie ma to znaczenia podczas prac malarskich czy napełniania opon, jednak wszędzie tam, gdzie obecność nawet najmniejszej ilości tłuszczu byłaby szkodliwa, wskazane jest użycie innego rodzaju kompresora. Jedną z takich dziedzin jest przemysł chemiczny i farmaceutyczny.
Kompresory bezolejowe
Są przeznaczone do prac, w których zastosowanie oleju jest niewskazane. Sprawdzą się także w użytku domowym do mniej zaawansowanych technologicznie prac, takich jak malowanie drewna, pompowanie kół roweru czy czyszczenie narzędzi.
Są łatwe w użytkowaniu, dlatego ich obsługa nie sprawi problemu nawet osobom niedoświadczonym. Ponadto, kompresory bezolejowe są w pełni przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują żadnych szkodliwych substancji.