Materiał Partnera
Rola i znaczenie olejów silnikowych

Rola i znaczenie olejów silnikowych

W każdym pojeździe wykorzystuje się szereg płynów eksploatacyjnych. Jednym z nich jest olej silnikowy, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jednostki napędowej. Istotne jest nie tylko jego regularne wymienianie, ale też dobranie odpowiedniego. Na rynku są dostępne trzy typy olejów: mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Każdy z nich wyróżnia się inną lepkością, którą należy dopasować indywidualnie do silnika.

Jaką rolę pełni olej silnikowy w układzie smarowania?

Metalowe części silnika ocierają o siebie z dużą siłą i prędkością. Efektem wspomnianego zjawiska jest generowanie ciepła, które może doprowadzić do zbyt wczesnego zużycia części napędu. Odpowiednio dobrany olej ogranicza skutki tarcia ruchomych elementów.
W rezultacie nie rozgrzewają się one aż tak mocno, ale też zużywają się wolniej.

Samo zminimalizowanie tarcia nie jest najważniejsze. Olej do samochodów osobowych czy ciężarowych pozwala także uzyskać lepsze osiągi i obniżyć zużycie paliwa. Obniża on także ryzyko pojawienia się korozji na skutek przedostających się do oleju kwaśnych związków powstałych w procesie spalania. Wspomniane zmniejszanie temperatury elementów napędu pozwala też odprowadzić nadmiar ciepła.

Ostatnią zaletą substancji jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, tj. sadzy, żywicy, pyłów czy osadów, które nagromadzają się we wnętrzu jednostki i mają negatywny wpływ na osiąganą przez nią moc.

Uszlachetniacze oleju silnikowego

Olej silnikowy najczęściej składa się z 80-90% oleju bazowego i 20-10% dodatków. Gdy mowa o pierwszym składniku, na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, a każdy z nich ma inne wady i zalety. Najważniejszą rolę w jakości produktu odgrywają dodatki uszlachetniające, które odpowiadają za poprawę właściwości substancji bazowej. Specjaliści z BUWAR wyjaśniają, że nawet najlepszej jakości olej bazowy nie może być stosowany w silniku. Do najważniejszych uszlachetniaczy zalicza się substancje:

  • przeciwutleniające – pozwalające zwiększyć wytrzymałość oleju na wysokie temperatury,
  • myjące – zapobiegające tworzeniu się osadów i utrzymanie czystości silnika,
  • przeciwwapienne – przeciw pienieniu się oleju,
  • obniżające temperaturę płynięcia – pomagające utrzymać środek smarny w stanie płynnym przy niskich temperaturach,
  • antykorozyjne – chroniące części metalowe przed rdzą,
  • wiskozatory – zapewniające jak najmniejszy spadek lepkości oleju przy wysokich temperaturach

i wiele innych.

Wybierając odpowiedni olej, warto poznać jego główne funkcje, które pozwalają zachować silnik pojazdu w dobrym stanie technicznym. Wiedza ta ułatwia także podjęcie właściwych decyzji i wybór idealnego spośród bogatej oferty środków smarnych.

Kategorie
Warto przeczytać
Wyjazd na wakacje? Wybierz kamper!
Podróże w kamperze są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musisz myśleć o rezerwacji hoteli, jak i biletów na pociąg czy busa. Po prostu wsiadasz i jedziesz – dokąd chcesz i kiedy chcesz. Warto zatem przemyśleć zakup lub...
Czym charakteryzują się przejściowe oleje napędowe?
Olej napędowy używany w pojazdach jest substancją wrażliwą na niską temperaturę. Przy niskich temperaturach poniżej minus 15 stopni Celsjusza, z oleju napędowego mogą wytrącać się parafiny. Może on też mętnieć i się...
Co wpływa na wartość samochodu używanego?
Wycena auta używanego zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą oczywiście marka, model, wiek i stan techniczny auta, ale to nie wszystko. Kupujący zwracają uwagę także na przebieg auta, udział w kolizjach...
Znajdź warsztaty samochodowe