Zastosowanie odciągów spalin samochodowych
Odciągi spalin to urządzenia służące do odprowadzania szkodliwych substancji emitowanych przez silniki samochodowe poza obręb zamkniętych pomieszczeń, w których znajdują się pojazdy. Stanowią one niezbędne wyposażenie wszystkich serwisów i warsztatów samochodowych, a także miejsc, w których garażowane są pojazdy utrzymywane w stanie gotowości do akcji. Zastosowanie odsysaczy spalin pozwala zminimalizować ryzyko zatrucia toksycznymi związkami, a więc poprawia bezpieczeństwo osób przebywających w wymienionych wyżej pomieszczeniach.
Szkodliwe związki zawarte w spalinach samochodowych
Spaliny samochodowe zawierają szereg substancji, które w wysokim stężeniu są niezwykle szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Należą do nich tlenki azotu, które mogą powodować zatrucie objawiające się między innymi zawrotami głowy, drętwieniem kończyn oraz osłabieniem tętna. Równie szkodliwy jest tlenek węgla, który po dostaniu się do organizmu przyczynia się do niedotlenienia. Permanentne niedotlenienie może powodować natomiast bóle głowy, osłabienie pamięci, senność, kołatanie serca czy też zaburzenia ciśnienia krwi. W spalinach samochodowych obecne są również węglowodory, wykazujące działanie rakotwórcze. Tlenki siarki powstające w procesie spalania mają natomiast działanie silnie drażniące. Substancje te w normalnych okolicznościach nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Jednak stałe narażenie na ich działanie może być już przyczyną poważnych dolegliwości.
Jak działają odciągi spalin?
Pracownicy warsztatów oraz serwisów samochodowych narażeni są na częste oddziaływanie spalin samochodowych. Aby zmniejszyć ryzyko zatrucia konieczne jest więc stosowanie w takich miejscach specjalistycznych urządzeń, odprowadzających szkodliwe substancje poza obręb obiektu. Takimi urządzeniami są odsysacze spalin. Pobierają one spaliny bezpośrednio z rury wydechowej pojazdu. Nie pozwalają toksycznym związkom dostać się do powietrza, którym oddychają pracownicy zakładu.
Odciągi spalin mają postać elastycznych przewodów, zakończonych ssawką. Rury mogą być nawijane na bęben, dzięki czemu jest to rozwiązanie bardzo wygodne w użyciu. Niektóre modele podwieszane są za pomocą prowadnic. Odsysacze spalin mogą być mocowane bezpośrednio do stropu, ścian lub słupów za pośrednictwem wsporników.
Gdzie używane są odsysacze spalin?
Producent wentylatorów i odciągów miejscowych, firma Klimawent oferuje dwa rodzaje odsysaczy spalin: urządzenia do ogólnego zastosowania oraz urządzenia dedykowane dla straży pożarnej, oraz innych jednostek utrzymujących pojazdy w stałej gotowości.
Pierwsze mogą być stosowane we wszystkich obiektach, w których emitowane są spaliny silnikowe. Sprawdzają się w warsztatach samochodowych, serwisach oraz punktach diagnostyki. Pozwalają na podłączenie ssawki do rury wydechowej wszystkich pojazdów w celu przeprowadzenia prób silnikowych, regulacji pracy silnika czy diagnostyki usterki.
Drugi rodzaj – odsysacze spalin dla straży pożarnej i innych jednostek specjalnych – to urządzenia wyposażone w prowadnice oraz system automatycznego odłączania. Dzięki temu zminimalizowany jest czas potrzebny na wyjazd samochodu z miejsca garażowania. Tego typu urządzenia stosowane są w jednostkach straży pożarnej, miejscach garażowania karetek ratunkowych oraz wozów bojowych.
Odciąg spalin to niezbędne wyposażenie zakładów mechaniki samochodowej oraz garaży jednostek straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy wojska. Ich zastosowanie zmniejsza ryzyko zatrucia szkodliwymi substancjami emitowanymi przez pracujące silniki pojazdów. Decyzja o zakupie odsysacza spalin to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.