Materiał Partnera
Chipowanie psów – gdzie je wykonać, jak się odbywa?

Chipowanie psów – gdzie je wykonać, jak się odbywa?

Posiadanie psiego przyjaciela związane jest koniecznością dopełniania wielu ważnych obowiązków, a jednym z nich jest zachipowanie swojego psa. Jeśli i Ty stoisz przed tym ważnym zadaniem, mamy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Podpowiadamy, dlaczego chipuje się psy, a także gdzie pójść, chcąc zachipować swojego pupila. Dodatkowo wyjaśniamy, na czym właściwie polega to chipowanie.

Po co chipuje się psy?

Elektroniczne znakowanie swojego czworonożnego pupila, czyli chipowanie psa, jest aktualnie powszechną praktyką, która od dawna nikogo już nie dziwi. Właściciele psiaków robią to przede wszystkim po to, by zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe odnalezienie swojego pupila, gdyby ten zaginął. Umieszczony w ciele zwierzęcia chip pozwala na to, by osoba, która znajdzie psa, mogła ustalić, kto jest właścicielem czworonoga. Kiedy z kolei pies zostanie skradziony, jego sprzedaż przez złodzieja byłaby bardzo ryzykowna: dzięki chipowi byłoby wiadome, że nie on jest właścicielem czworonoga.

Lekarze weterynarii, tacy jak na przykład specjaliści z Przychodni Weterynaryjnej DR HAU, bardzo często zauważają też, że chipowanie psów warto wykonywać po to, by móc swobodnie podróżować ze swoim pupilem. Nie każdy o tym wie, ale elektroniczne oznakowanie czworonoga jest konieczne, jeśli chce się wyjechać ze swoim psiakiem do wybranego kraju Unii Europejskiej.

Gdzie zachipować psa i na czym to polega?

Chipowanie psa jest wykonywane w przychodniach weterynaryjnych, takich jak na przykład wspomniana wcześniej Przychodnia Weterynaryjna DR HAU. Chipowanie nie jest zabiegiem skomplikowanym, natomiast powinno być wykonywane przez specjalistę, czyli lekarza weterynarii. Co ważne, odpowiednio wykonane chipowanie jest niemal bezbolesne – co powinno uspokoić wszystkich tych właścicieli czworonogów, którzy mają opory przed elektronicznym oznakowaniem swojego pupila.

Zabieg chipowania psa przebiega bardzo szybko. Elektroniczny mikroprocesor, czyli chip, który ma zakodowany unikalny 15-cyfrowy numer, to drobny element, który przy pomocy specjalnej igły (w której został fabrycznie umieszczony) jest aplikowany pod skórę zwierzęcia – na szyi lub między łopatkami. Chip jest wówczas wypychany przez tłoczek strzykawki. Dzięki prawidłowemu zachipowaniu możliwe jest odczytanie mikrochipa za pomocą specjalnego czytnika. Informacje, które można zyskać w ten sposób, to między innymi kraj pochodzenia psiaka czy spersonalizowany numer identyfikacyjny czworonoga.

Kategorie
Warto przeczytać
Zadbaj o swojego pupila z pomocą lecznicy weterynaryjnej Wawer!
Na właścicielu czworonoga – psa czy kota, spoczywa wiele obowiązków. Wśród nich znajduje się obowiązek zapewnienia jak najlepszych warunków do życia, regularne wizyty u weterynarza – w tym obowiązkowe szczepienia, jak i...
Hodowla świnki morskiej – o czym musisz pamiętać?
Marzysz o własnym zwierzaku, ale pies to dla ciebie zbyt duża odpowiedzialność? Przeczytaj, dlaczego warto hodować świnkę morską! Te słodkie stworzenia należą do najpopularniejszych domowych pupili. Serca hodowców...
Kleszcz u psa – jak go rozpoznać?
Kleszcze powodują choroby, których objawy nie są widoczne od razu. Dlatego w okresie letnim musimy uważnie obserwować sierść czworonogów. Pasożyty najczęściej pojawiają się w miejscach wilgotnych i zacienionych – pod...
Znajdź weterynarzy