Jak bandażować kończyny u psów i kotów?
Opatrunki dla psa i kota mają zapobiegać przez wylizywaniem i rozszarpywaniem ran. Po bandaż warto sięgnąć zawsze, gdy pies się skaleczy, ponieważ niezwykle ważne jest zachowanie zdezynfekowanej rany w czystości. Opatrunek może być konieczny także po każdym zabiegu lub operacji chirurgicznej. Od właściwej pielęgnacji rany zależy bowiem szybkość rekonwalescencji i powrotu psa do pełni sił.
Bandażowanie kończyn zwierząt krok po kroku
Gdy pies lub kot zranią łapę, konieczne jest dokładnie obejrzenie rany i sprawdzenie, czy w skórze nie utkwiły żadne ciała obce, które koniecznie należy usunąć – w przeciwnym wypadku w ranę może wdać się zakażenie. Do opatrzenia rany potrzebny będzie bandaż elastyczny samoprzylepny. Po zdezynfekowaniu i nałożeniu chłonnego gazika łapę należy dokładnie owinąć bandażem tak, aby opatrunek się nie przesuwał. Na koniec warto kilkukrotnie zgiąć kończynę w stawie skokowym i kolanowym, żeby sprawdzić, czy opatrunek nie jest zbyt ciasny. Może się bowiem okazać, że niewłaściwie założony bandaż spowoduje problemy z krążeniem lub poruszaniem się zwierzęcia.
Zranioną kończynę należy obserwować – w razie stwierdzenia obrzęku należy natychmiast wymienić opatrunek i założyć go nieco luźniej niż poprzedni. Jeśli rana nie będzie się prawidłowo goić pomimo właściwej pielęgnacji, konieczna może być wizyta u weterynarza.
Akcesoria i opatrunki dla zwierząt. Co warto mieć w domowej apteczce?
Ważne jest, aby skaleczone kończyny zwierząt opatrywać wyłącznie dedykowanymi akcesoriami – korzystanie ze sterylnych gazików mocowanych taśmą medyczną lub plastrem nie jest dobrym rozwiązaniem. Sierść może bowiem uniemożliwić lub utrudnić właściwą pielęgnację rany, zwłaszcza jeśli sięgniemy po nieodpowiednie środki.
W każdej domowej apteczce obligatoryjnie powinny znaleźć się zatem opatrunki dla psa, czyli samoprzylepne bandaże elastyczne, które łatwo można odrywać na kawałki o pożądanej długości. Brzegi tkaniny nie strzępią się, a więc nie ma ryzyka uszkodzenia tkaniny. Co więcej, tego typu bandaże nie wymagają stosowania dodatkowych plastrów ani zapinek, które pies może po prostu ściągnąć. Bandaż elastyczny po założeniu nie ulega poluzowaniu, nie porusza się i utrzymuje stałe naprężenie. W asortymencie sklepu internetowego KOT BARNABA dostępne są także gorzkie bandaże elastyczne, które zniechęcają smakiem do wylizywania miejsca skaleczenia.
Jako ochrona szwów lub zranień bardzo dobrze sprawdza się też ubranko pooperacyjne albo osłonka na bark, ramię, łokieć, przedramię, szyję czy biodro i udo psa lub kota. Warto także mieć but na chorą łapę. But wykonany z softshellu jest miękki i przepuszcza powietrze, można go więc stosować bezpośrednio na chorą kończynę, zarówno w pomieszczaniach, jak i na zewnątrz. But ze skaju to rozwiązanie typowo na spacer. Jest odporniejszy na ścieranie, jednak dość sztywny i trudny do czyszczenia wewnątrz – stosujemy go na bandaż lub w sytuacji, gdy nie ma zagrożenia, że but urazi chore miejsce.