Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie – co warto wiedzieć o badaniu USG zwierząt?
Dawniej psy traktowane były głównie jako niemal darmowa ochrona mienia przed wtargnięciem intruza na teren posesji czy pomoc przy polowaniach. Obecnie coraz częściej o psach mówi się, że są członkami rodziny. Ich opiekunowie troszczą się, by były kochane i szczęśliwe. Warto jednak pamiętać, że szczęśliwy pies to zdrowy pies. W tym celu dobrze jest wykonywać regularne badania USG swojego pupila. Dowiedz się więcej od specjalisty z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.
Czym charakteryzuje się badanie USG u psów i kiedy je wykonać?
Badanie USG u zwierząt i ludzi tak naprawdę niczym się nie różni. Tutaj również cała procedura bazuje na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości. Mają one zdolność do przenikania przez komórki organizmu, a obraz badanego narządu czy struktury wyświetlany jest na monitorze. Warto wiedzieć, że USG zwierząt to jedno z najbezpieczniejszych i najdokładniejszych badań. Jest całkowicie nieinwazyjne, a pozwala na dokładne zbadanie organizmu pupila. Niestety psy żyją znacznie krócej niż ludzie, co również oznacza, że ich organizmy szybciej się starzeją, a choroby mają znacznie gwałtowniejszy przebieg. Warto zatem pamiętać, aby odwiedzać gabinet weterynaryjny przynajmniej raz w roku. USG jamy brzusznej u dorosłego psa dobrze jest przeprowadzać co 12 miesięcy. Podczas USG lekarz weterynarii dokładnie przyjrzy się strukturom wątroby, trzustki, nerek, jelit, żołądka, dróg żółciowych czy pęcherza moczowego. Zwróci także uwagę na macicę, jajniki, a u samców na prostatę. Badanie jest również pomocne podczas ciąży samicy oraz do diagnozowania kontuzji, zmian rozrostowych, guzów oraz stanów zapalnych.
Jak przygotować psa do badania USG i jak ono przebiega?
Głównymi zaletami badania USG jest jego bezinwazyjność, dokładność i bezpieczeństwo. Dodatkowo procedura nie wymaga specjalnego przygotowania zwierzęcia do jej przeprowadzenia. Jak przekazuje specjalista z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie, dużo zależy od celu badania. Jeżeli chcemy ocenić układ pokarmowy pupila, warto zadbać, aby zwierzę było na czczo, czyli nie przyjmowało pokarmów przez ostatnie 8-12 godzin. Jeśli badany będzie pęcherz moczowy, najlepiej by zwierzę nie przyszło z zupełnie pustym pęcherzem. Co istotne, do badania długowłosych psów niezbędne może się okazać wygolenie badanego miejsca. Nie trzeba się jednak nadmiernie stresować, cała procedura nie potrwa zbyt długo. Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie zajmuje się diagnostyką i leczeniem zwierząt domowych oraz egzotycznych. Miejsce to oferuje konsultacje chirurgiczne, kardiologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, stomatologiczne oraz onkologiczne. Lekarze weterynarii korzystają ze specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu. Dodatkowo Przychodnia Weterynaryjna służy natychmiastową pomocą w nagłych sytuacjach wymagających pilnej interwencji.