West Highland White Terrier. W jaki sposób dbać o psy tej rasy?

West Highland White Terrier. W jaki sposób dbać o psy tej rasy?

Westie mimo swoich niewielkich rozmiarów od razu rzuca się w oczy: jego śnieżnobiałe futerko widać już z daleka. Swoim wyglądem psy tej rasy zdobywają wielu fanów, zarówno wśród starszych, jak i młodszych wielbicieli zwierząt. Planujesz zakup lub adopcję pieska tej rasy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaki charakter ma Westie i w jaki sposób odpowiednio go pielęgnować.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Od psa łowczego do przyjaciela rodziny

Jak Westie pojawił się w naszych domach? Przodkami rasy West Highland White Terrier były białe psy z miotu Cairn Terrierów, ze względu na swoje umaszczenie kojarzone ze słabością i ułomnością. 

Jednak pod koniec XIX w. myśliwemu Colonelowi Edwardowi Donaldowi Malcomowi z powodzeniem udało się celowo wyhodować białego terriera, który miał być wykorzystywany podczas polowania na borsuki, wydry i lisy. Jego biała sierść przestała być kojarzona ze słabością, a stała się zaletą - pies z łatwością mógł zostać odróżniony od innych zwierząt.

W 1905 r. w Szkocji istniał już pierwszy klub miłośników Westie, jak pieszczotliwie nazywa się psy tej rasy. Dwa lata później angielski klub kynologiczny uznał tę rasę jako niezależną. West Highland White Terrier w Europie stał się znany w latach 90‘ XX w. poprzez telewizyjną i drukowaną reklamę karmy dla psów i od razu zyskał rzesze miłośników. Do dzisiaj w charakterze piesków tej rasy daje się wyczuć dziedzictwo psa łowczego

Jakim psem jest Westie?

Westie to pies o niewielkich rozmiarach, jego wysokość w kłębie wynosi do 28 cm, a waga dochodzi do 10 kg. Małe uszy oraz ogon o długości do 15 cm stoją pionowo. Śnieżnobiałe futerko psów tej rasy widać już z dużej odległości. Sierść Westie składa się z długich, niekręconych włosków, pod którymi znajduje się miękki, gruby podszerstek.

West Highland White Terrier cechuje się odwagą i pewnością siebie. Rasa ta uchodzi za nieustraszoną i raczej negatywnie nastawioną wobec innych psów. Jednak dla człowieka Westie jest przyjacielski - to wspaniały pies rodzinny, który dogada się również z dziećmi. To pies inteligentny, posłuszny i wesoły. Uwielbia też aktywność fizyczną - chętnie bawi sie i biega.

Przy jego wychowaniu należy pamiętać, że w charakterze Westies leży polowanie na zwierzynę. Chociaż to psy nietrudne do ułożenia, proces ich wychowania powinno się zacząć już od najmłodszych lat, biorąc pod uwagę ich upór i przekorę. Westie wymaga jednoznacznego i konsekwentnego wychowania. Istotna jest także jego wczesna socjalizacja z innymi psami.

Pielęgnacja psów West Highland White Terrier

W pielęgnacji rasy West Highland White Terrier szczególnie ważne jest zadbanie o białą sierść. Należy ją myć łagodnym szamponem przeznaczonym dla zwierząt. Sierść Westie należy także codziennie szczotkować, by zapobiec pojawianiu się kołtunów, a co 10-12 tygodni za pomocą furminatora pozbyć się luźnego podszerstka. Najlepiej regularnie odwiedzać z pupilem groomera, który odpowiednio zadba o jego wygląd. 

Oprócz tego nie należy również zapominać o pielęgnacji zębów zwierzaka, przemywaniu oczu oraz uszu. By utrzymać zęby Westie w dobrym stanie, od czasu do czasu można podawać mu specjalne przysmaki dentystyczne lub suche smakołyki do żucia. Jeśli zauważymy, że na zębach zbiera się kamień, koniecznie umówmy się na wizytę u weterynarza

W karmieniu należy uwzględnić wielkość i wagę psa, a także jego aktywność. Białe terriery to psy aktywne i skore do zabawy. Aby zająć i zaangażować tego ciekawskiego psa, warto kupić mu specjalnego zabawki na inteligencję. Należy też pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. Długie spacery z pewnością sprawią, że Westie będzie szczęśliwy.

Kategorie
Warto przeczytać
Jaka karma dla kota jest najlepsza?
Odpowiednie żywienie kota jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Sprawdź, jak dopasować karmę do potrzeb pupila. Zastanawiasz się, co kupić – suchą czy mokrą karmę dla kota? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co...
Znieczulenia w zabiegach weterynaryjnych
Rodzaje znieczuleń dla zwierząt to istotny temat dla każdego, kto posiada chorego pupila. Weterynarze w swojej pracy często spotykają się z obawami właścicieli czworonogów dotyczącymi zabiegów przeprowadzanych w...
Przychodnia Weterynaryjna w Chorzowie – co warto wiedzieć o badaniu USG zwierząt?
Dawniej psy traktowane były głównie jako niemal darmowa ochrona mienia przed wtargnięciem intruza na teren posesji czy pomoc przy polowaniach. Obecnie coraz częściej o psach mówi się, że są członkami rodziny. Ich...
Znajdź weterynarzy
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas