Materiał Partnera
Co się dzieje z ciałem zmarłego od śmierci do pogrzebu?

Co się dzieje z ciałem zmarłego od śmierci do pogrzebu?

Od śmierci do pogrzebu człowieka potrzeba zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście dni. Wynika to z daty pogrzebu, a także przyczyny śmierci. Odejście bliskiego zawsze jest ciężkim czasem. W takiej chwili rodzina i bliscy zmarłego nie powinni zostawać sami z organizacją pochówku i transportem zwłok. Jak przebiega przygotowanie ciała do pochówku?

Przygotowanie ciała do pochówku – charakterystyka procesu

W dawniejszych czasach ciało przygotowywane było w domach. W chwili obecnej jeśli do śmierci doszło w domu, a nie w szpitalu, wzywa się lekarza, który potwierdza śmierć. Później zawiadamia się zakład pogrzebowy planujący transport zwłok. Ciało przewozi się w specjalnej chłodni. Panują w niej właściwe warunki, aby bezpiecznie i higienicznie przechowywać je do czasu pogrzebu. Specjalistyczne zakłady pogrzebowe oferujące transport zwłok zapewniają karawany, czyli pojazdy przystosowane do przewozu zmarłych, którymi transportuje się ciało do chłodni lub do prosektorium. Następnie ciało przewożone jest z chłodni na cmentarz.

Przygotowanie ciała do pochówku jest uzależnione przede wszystkim od stanu ciała zmarłego oraz oczekiwań rodziny. Czasem ciało wymaga bardziej zaawansowanych zabiegów z zakresu tanatopraksji, która polega na zabezpieczeniu ciała przed rozkładem. Często obejmuje również usunięcie zmian pośmiertnych poprzez specjalnie wykonany makijaż. Gdy ciało ma wiele uszkodzeń w dużym stopniu, zaleca się przeprowadzenie jego rekonstrukcji. Każde z tych działań ma za zadanie przywrócić wygląd zmarłego do stanu za życia, w jakim mają go w pamięci bliscy. Jeśli dodatkowo ma się do czynienia z pochówkiem szkieletowym, czyli inhumacją, ciało zmarłego po odpowiednim przygotowaniu składa się do wybranej wcześniej przez bliskich trumny, w której następnie w wyznaczonym miejscu zostaje pochowane.

Zalety transportu zwłok

Jedną z najważniejszych czynności, które następują między śmiercią a pogrzebem, jest właśnie transport zwłok. Jeśli zgon nastąpił z daleka od miejsca zamieszkania, wtedy najbliższa rodzina zwykle decyduje się na transport zwłok i pochówek ciała na cmentarzu rodzinnym. Transport zwłok jest regulowany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2007 roku. Określa wytyczne, jakie muszą zostać spełnione, aby przewieźć ciało zmarłego. Poza podstawowymi danymi osoby zmarłej rodzina musi także przedstawić dokument, który wskazuje przyczynę zgonu.

Transportowania ciała zmarłego może podjąć się tylko uprawniona do tego firma, jak na przykład zakład pogrzebowy RESURREXIT. Zwykle to właśnie zakłady pogrzebowe świadczą tego typu usługi, jako uzupełnienie swojej oferty. Aby przewieźć zwłoki z innego kraju lub miasta, trzeba uzyskać zezwolenie i spełnić określone wytyczne, w szczególności dysponować specjalnie przystosowanym pojazdem.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakich formalności pogrzebowych należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?
Po śmierci bliskiej osoby należy zmierzyć się z wieloma formalnościami, które w tak ciężkim emocjonalnie czasie mogą przysporzyć wielu trudności. Samodzielna organizacja wszystkich aspektów związanych z pogrzebem może...
O czym powinieneś pamiętać podczas organizacji pogrzebu?
Śmierć często nas zaskakuje. Pogrążeni w żałobie możemy zapomnieć o ważnych formalnościach związanych z organizacją pogrzebu bliskiej osoby. Takie dokumenty jak karta i akt zgonu są niezbędne, by uzyskać zasiłek i móc...
Formalności przed pogrzebem. Co warto wiedzieć?
Pierwsze chwile po odejściu bliskiej osoby są bardzo trudne dla najbliższych. Jest to jednocześnie czas, w którym trzeba dopełnić wielu formalności. Aby zorganizować pochówek, należy jak najszybciej zająć się zbieraniem...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas