Formalności przed pogrzebem. Co warto wiedzieć?
Pierwsze chwile po odejściu bliskiej osoby są bardzo trudne dla najbliższych. Jest to jednocześnie czas, w którym trzeba dopełnić wielu formalności. Aby zorganizować pochówek, należy jak najszybciej zająć się zbieraniem wymaganej dokumentacji i zaświadczeń. Poniżej podpowiadamy, w jakich urzędach trzeba pojawić się jeszcze przed pogrzebem bliskiej osoby.
Co należy zrobić po śmierci bliskiego?
Krewny zmarłego musi jak najszybciej poinformować o śmierci przychodnię rejonową. Lekarz pojawia się wtedy w domu i wystawia bardzo ważny dokument – tak zwaną kartę zgonu. Przepisy mówią o tym, że powinien to być lekarz sprawujący opiekę medyczną nad zmarłym w ciągu ostatnich 30 dni przed jego śmiercią. Jeżeli nie może on przyjść we wskazane miejsce, należy wezwać pogotowie – kartę taką wyda uprawniony do tego pracownik. Jeśli natomiast bliski odszedł w szpitalu, kwestie formalne można załatwić z tamtejszym personelem medycznym.
Karta ta to dokument niezbędny do tego, aby uzyskać akt zgonu. W tym celu należy przedstawić ją w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd musi zostać poinformowany o śmierci w ciągu 3 dni od daty zgonu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy umarł on w szpitalu lub w placówce opiekuńczej - wtedy obowiązek ten ciąży na tych instytucjach.
„Dopełnienie formalności i wędrówki po urzędach to ostatnia rzecz, o której myślą bliscy w chwili śmierci bliskiego. Jeżeli nie czują się oni na siłach, aby dopiąć na ostatni guzik kwestię dokumentacji, mogą powierzyć to zadanie zakładowi pogrzebowemu. Jego pracownicy odciążą rodzinę zmarłego i zatroszczą się o wszystkie sprawy związane z organizacją pochówku”- mówi ekspert z firmy "HADES" Usługi Pogrzebowe.
O co jeszcze należy zadbać przed pogrzebem?
Po śmierci bliskiego należy przemyśleć szczegóły pochówku oraz zająć się organizacją ceremonii. Najlepiej zgłosić się wtedy wraz z kartą zgonu do zakładu pogrzebowego. Wspólnie z pracownikami takiej firmy ustala się najważniejsze sprawy dotyczące pochówku. Podczas spotkania zostaje wyznaczona data pogrzebu lub kremacji. Wybiera się cmentarz, a także trumnę, urnę oraz obrządek, w którym odbędzie się ceremonia. Zakładowi pogrzebowemu można powierzyć także zadania takie jak zamówienie kwiatów, wieńca, przygotowanie zmarłego do pochówku, zapewnienie oprawy muzycznej oraz umieszczenie nekrologów w prasie.
Niektórzy obawiają się, że organizacja ceremonii pogrzebowej przerasta ich możliwości finansowe. Trzeba jednak pamiętać o przysługującym rodzinie zmarłego zasiłku pogrzebowym wypłacany przez ZUS lub KRUS. Zakład pogrzebowy może pomóc również w sprawach związanych z wypłatą tego świadczenia.