Czy spopielone zwłoki można przechowywać w domu?
Od kilku lat kremacja staje się w Polsce coraz popularniejsza. Wiele osób zadaje sobie w tej sytuacji pytanie, czy spopielone zwłoki można przechowywać w domu? W naszej kulturze jest to zagadnienie z pogranicza prawa i etyki, a przykłady innych państw pokazują, że udaje się wątpliwości rozstrzygnąć, respektując oczekiwania tych, którzy chcą mieć prochy bliskich pod swoim dachem.
Kremacja czy tradycyjny pochówek?
Najwięcej kremacji dokonuje się w dużych miastach, co nie powinno dziwić, gdyż przemiany obyczajowe zwykle zaczynają się w społecznościach miejskich. Choć spopielenie zwłok jest od dawna legalne, problem zaczyna się w momencie decyzji o miejscu pochówku. W tej kwestii obowiązuje stan prawny, wprowadzony ponad 60. lat temu przez Ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zgodnie z którym nie zezwala się na trzymanie spopielonych zwłok w domu. Prawo zabrania też pochówku na terenie własnych działek, jak i rozrzucania prochów w jakimkolwiek miejscu. Ustawa ta, powstała na podstawie zaleceń Głównego Urzędu Sanitarnego, jednoznacznie nakazuje organizację pochówku na cmentarzach– dotyczy to także spopielonych zwłok, które składa się w grobowcu lub kolumbarium. Również Kościół katolicki zajmuje w tej sprawie podobne stanowisko, uznając rozrzucanie prochów czy przechowywanie ich w domu za przejaw braku szacunku dla zmarłych.
Pochówek poza terenem cmentarza – kiedy będzie możliwy?
Mimo, że prochy ludzkie nie stwarzają zagrożenia bakteriologicznego, w myśl obowiązujących nadal przepisów, rozsypanie czy przechowywanie spopielonych zwłok, podobnie jak złożenie ciała poza cmentarzem, grozi karą finansową. Wydaje się, że możliwe sankcje nie mają wpływu na większość rodzin w Polsce, która – niezależnie od tego, czy zdecydowała się na kremację, czy złożenie ciała do grobu – nadal wybiera pochówek na cmentarzu i powierza organizację ceremonii doświadczonym zakładom pogrzebowym, takim jak firma Anioł Kompleksowe Usługi Pogrzebowe z Sopotu.
Jednak każde prawo powinno być co jakiś czas aktualizowane, aby odpowiadało wyzwaniom swoich czasów. Wiadomo już, że wkrótce zacznie obowiązywać w Polsce nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która ma dostosować regulacje do wymagań, jakie stawiają przed nami zmiany obyczajowe oraz praktyka codziennego życia. Szczegółowe zapisy określą zakres tych zmian, ale wiele wskazuje na to, że m.in. będą one miały na celu umożliwienie złożenia ciała czy prochów zmarłego poza terenem cmentarza.