Transport zwłok z zagranicy – jak wygląda procedura?
Przyczyny zgonu są różne: śmierć naturalna, morderstwo, wypadek podczas pracy, samobójstwo. Dodatkowym problemem jest, kiedy trzeba zatroszczyć się o przewóz ciała z obcego kraju. Co zrobić, jeżeli zgon bliskiej nam osoby nastąpi nie na terenie kraju, ale za granicą? Jak wygląda procedura? Ile kosztuje sprowadzenie zwłok do kraju? Do kogo zwrócić się o pomoc?
Co zrobić, jeżeli bliska nam osoba umrze poza terenem Polski?
Pamiętajmy, że obecnie procedura nie jest skomplikowana i nie wymaga od nas zaawansowanej wiedzy, ale zawsze warto orientować się w przepisach. Jest wiele domów pogrzebowych, które za dodatkową opłatą wyręczą nas w formalnościach. Trzeba jednak pomyśleć o następujących kwestiach:
- Najpierw należy wystąpić o zgodę do prezydenta miasta, w którym chcemy, aby zmarły został pochowany. W ciągu trzech dni powinniśmy dostać odpowiedni dokument. Za wydanie dokumentu nie pobiera się żadnych skarbowych opłat.
- Zanim jednak dostaniemy dokument, instytucja będzie musiała zgromadzić niezbędne informacje oraz zgody od innych instytucji – przede wszystkim musi uzyskać zgodę od sanepidu.
- Następnie decyzja dostarczona zostaje do urzędu konsularnego, z którego mają być sprowadzone zwłoki. Wtedy polski konsul wydaje zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów – za ten dokument pobierana jest opłata (w państwach należących do strefy euro opłata wynosi 54 euro).
Niezbędne będą również:
Dla przewozu zwłok:
- akt zgonu;
- zaświadczenie, że przyczyną śmierci nie była choroba zakaźna;
- zaświadczenie, które potwierdzi spełnienie norm, jakie obowiązują przy przewozie szczątków.
Dodatkowo, jeżeli krajem przewozu zwłok jest Wielka Brytania, trzeba postarać się o zezwolenie koronera.
Dla przewozu prochów:
- akt zgonu;
- zaświadczenie dotyczące kremacji zwłok;
- zaświadczenie, że zawartość urny to prochy osoby zmarłej.
Dodatkowo urna powinna być zrobiona z metalu i znajdować się w drewnianej skrzynce.
Pamiętaj, że prawem do przewozu ciała dysponują jedynie krewni zmarłego do 4 stopnia pokrewieństwa oraz małżonkowie. Podstawę prawną stanowi artykuł 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Ile kosztuje przewóz zwłok?
Koszty przewozu uzależnione są od kraju, z którego przewozimy zwłoki. Transport zwłok z Niemiec będzie miał inną cenę niż transport zwłok z Anglii. Im większa odległość, tym większe generuje koszty. Najdroższy jest przewóz ciała z Dalekiego Wschodu – wiąże się on również z największymi problemami i najbardziej skomplikowanymi formalnościami.
Cena zależna jest również od rodzaju transportu. Koszt samolotu czy promu będzie wyższy od kosztów przewozu samochodem. Transport może kosztować od 6 tysięcy do nawet 60 tysięcy złotych.
Jeżeli chcemy przewozić zwłoki koleją, samolotem bądź statkiem, każdorazowo będzie od nas wymagane specjalne zezwolenie. W przypadku środków transportu drogowego zezwolenie będzie niezbędne, tylko jeżeli odległość przekracza 60 km. Odpowiedni dokument, uprawniający do przewozu, wydaje w ciągu 3 dni powiatowy inspektor sanitarny.
Do transportu zwłok z zagranicy używa się specjalnych trumien z hermetycznymi metalowymi wkładkami. Taka trumna musi również zostać specjalnie opieczętowana w konsulacie. Same zwłoki balsamowane są środkami chemicznymi.