Czym charakteryzują się trumny kremacyjne?
Decyzja o kremacji zmarłego staje się coraz częstszym wyborem w Polsce, zarówno ze względu na ekologię, jak i szacunek dla tradycji rodzinnych i woli zmarłego. Wybór odpowiedniej trumny kremacyjnej to istotny element tego procesu. Czym różnią się trumny kremacyjne od tych stosowanych do tradycyjnych pochówków? Jakie są ich cechy charakterystyczne?
Trumna kremacyjna – drewniana czy tekturowa?
Wybór trumny wpływa na to, jak będzie przebiegać kremacja oraz na to, jak wpłynie ona na środowisko. Nierzadko tego typu elementy przygotowuje się z drewna. Drewniane trumny kremacyjne są wykonane z surowych, nielakierowanych desek, zwykle sosnowych lub dębowych, które zapewniają odpowiednią sztywność konstrukcji oraz łatwo się spalają. Nie mają one metalowych elementów, takich jak gwoździe czy zawiasy, mogących utrudniać proces kremacji lub zanieczyszczać powietrze podczas spalania. O tego typu trumny można zapytać w zakładzie pogrzebowym z Wrocławia Anubis.
Alternatywą dla drewnianych trumien są warianty tekturowe wybierane ze względu na swoje ekologiczne walory. Wykonuje się je z materiałów biodegradowalnych, które szybko ulegają rozkładowi. Dzięki temu mają one mniejszy wpływ na środowisko niż trumny drewniane. Ponadto warianty tekturowe są również lżejsze od drewnianych, co ułatwia ich transport oraz przenoszenie. Kremacje we Wrocławiu w takich trumnach przeprowadza wcześniej wspomniany zakład pogrzebowy.
Wartości estetyczne i personalizacja trumien kremacyjnych
Chociaż trumny kremacyjne wyróżniają się prostotą konstrukcji oraz surowością materiałów, nie oznacza to, że nie mogą być estetyczne. Obecnie wiele zakładów pogrzebowych daje możliwość personalizacji, dzięki której można dostosować wygląd trumny do życzeń rodziny zmarłego. Może ona obejmować dodawanie motywów graficznych czy napisów, a także wykorzystywanie naturalnych materiałów dekoracyjnych, takich jak kwiaty czy liście.
Personalizacja trumien kremacyjnych to nie tylko sposób na uczczenie pamięci zmarłego, lecz także okazja dla rodziny do wspólnego przeżywania żałoby oraz wyrażenia uczuć związanych ze stratą bliskiej osoby. W razie wątpliwości warto porozmawiać z innymi bliskimi zmarłego oraz z pracownikami zakładu pogrzebowego, którzy mogą podpowiedzieć, jak wyrazić uczucia, jakimi darzyło się żegnaną osobę.