Materiał Partnera
Jak przygotować zmarłego do pochówku?

Jak przygotować zmarłego do pochówku?

Śmierć osoby to nie tylko ogromny cios dla jej bliskich, ale też szereg spraw, którymi trzeba zająć się już po odejściu. Oprócz dopełnienia formalności trzeba też zająć się ciałem. Ten obowiązek spoczywa na wyspecjalizowanych pracownikach zakładu pogrzebowego. Co warto wiedzieć o pośmiertnych procedurach z tym związanych? Jak przygotowuje się zmarłego do pochówku?

Na czym polega przygotowywanie osoby zmarłej do pochówku?

Czynnościami związanymi z przygotowaniem ciała do pochówku zajmują się przeszkoleni w tym celu specjaliści z zakładu pogrzebowego. To właśnie do tego miejsca z domu, szpitala lub domu opieki społecznej, trafia zwykle ciało. Tam odbywają się wszelkie procesy związane z przygotowaniem ciała do – z założenia – ceremonii pożegnalnej przy otwartej trumnie.

Wykonuje się szereg czynności, które mają prowadzić do tego, by osoba wyglądała jakby zapadła w spokojny sen. W kontekście kompleksowej organizacji pochówku, takie przygotowanie ciała okazuje się  kluczowe.

Jest to bardzo ważne z kilku względów. Po pierwsze, w ten sposób zachowuje się godność zmarłej osoby. Po drugie, dla rodziny bardzo ważne jest osobiste ostatnie pożegnanie. Po trzecie wreszcie, bliskie zmarłemu osoby unikają w ten sposób dodatkowej traumy związanej z ostatnim wizualnym wspomnieniem.

Balsamowanie zwłok

Pierwszym etapem, który należy przeprowadzić z przyczyn bezpieczeństwa sanitarnego, jest balsamowanie zwłok. Musi być ono poprzedzone dokładnym umyciem, oczyszczeniem ciała.

Na czym polega samo balsamowanie? W celu spowolnienia rozkładu, do naczyń krwionośnych wprowadzany jest specjalny płyn. Ma on za zadanie konserwować wszystkie tkanki i organy w ciele. Takie zadanie leży w już w gestii danych usługodawców, na przykład z zakładu pogrzebowego Anioł z Gdyni.

Dzięki temu już na etapie transportowania czy wystawiania zwłok nie wydzielają się żadne przykre zapachy związane z procesami gnilnymi.

Tanatotoaleta i kosmetyka

Po śmierci jeszcze przed złożeniem trumny do ziemi lub przed spaleniem zwłok wykonuje się tanatotoaletę. To czynności kosmetyczne, które przywracają zmarłemu godny wygląd.

W ramach tego:

  • układa się fryzurę,
  • wykonuje się makijaż,
  • goli się zarost,
  • czyści się i obcina paznokcie,
  • ubiera się zmarłego w dostarczone przez rodzinę ubranie.

W przypadku tego ostatniego warto pamiętać o tym, by strój zmarłego był schludny i czysty. Jeśli chodzi o stopień oficjalności, może on być dowolny. Niektórzy stawiają na bardzo odświętny wariant z dodatkami, a inni na prosty i codzienny zestaw.

Kategorie
Warto przeczytać
Transport zwłok w świetle przepisów
Śmierć bliskiej osoby to tragiczne wydarzenie dla całej rodziny, ale niestety nawet w tych przykrych okolicznościach trzeba pomyśleć o czymś tak przyziemnym jak zgodny z prawem transport ciała. Zapisy legislacyjne w...
O czym powinieneś pamiętać podczas organizacji pogrzebu?
Śmierć często nas zaskakuje. Pogrążeni w żałobie możemy zapomnieć o ważnych formalnościach związanych z organizacją pogrzebu bliskiej osoby. Takie dokumenty jak karta i akt zgonu są niezbędne, by uzyskać zasiłek i móc...
Eksportacja ciała. Co to znaczy i jak się odbywa?
Śmierć bliskiej osoby jest momentem niezwykle trudnym. Jednak nawet w tak ciężkiej sytuacji trzeba zachować trzeźwość umysłu, a także wiedzieć, w jaki sposób dopełnić formalności związanych m.in. z eksportacją ciała....
Znajdź zakłady pogrzebowe