Jak zorganizować stypę?
Zgodnie z tradycją organizacja stypy jest jednym z ważnych elementów uroczystości pożegnania zmarłej osoby. Zastanawiasz się, jak przygotować stypę? Obawiasz się, że o czymś zapomnisz? Sprawdź, poradnik, jak zorganizować uroczystość krok po kroku. Dowiedz się, co podać na stypie i jak stosownie się ubrać. Zobacz, ile kosztuje organizacja konsolacji.
Jak powinna wyglądać stypa?
Stypa, inaczej konsolacja, to uroczystość, która odbywa się zaraz po pogrzebie. Wiele osób, które straciły bliską osobę, przeraża nie tylko organizacja samego pogrzebu, ale także przygotowanie spotkania z najbliższymi.
Mimo że tradycją jest organizacja poczęstunku dla rodziny i przyjaciół, jeśli nie czujesz się na siłach, nie masz obowiązku zapraszania gości po pogrzebie. Z drugiej strony stypa to okazja do uczczenia pamięci o zmarłym oraz chwila pocieszenia i podzielenia się emocjami z najbliższymi.
Wybór lokalu
Po pierwsze zastanów się, czy chcesz przygotować poczęstunek samodzielnie w domu, czy wolisz wynająć lokal. Organizacja spotkania w domowych warunkach to tańsze rozwiązanie. Daje możliwość intymnego spotkania tylko z najbliższymi i wspólnego przeżywania tragedii.
Wyprawienie stypy w restauracji jest jednak wygodniejszą opcją, bo nie musisz martwić się o przygotowanie potraw. Jeśli zapraszasz też dalszych krewnych i znajomych, nie musisz obawiać się, że goście nie pomieszczą się przy stole. Gdy nie masz czasu i głowy do szukaniu i rezerwacji miejsca, skorzystaj z usług zakładu pogrzebowego.
Lista gości
Zastanów się, kogo zaprosić na uroczystość pożegnalną w kościele i konsolację po pogrzebie. Na poczęstunku powinni przede wszystkim pojawić się najbliżsi i przyjaciele zmarłego. Nie masz obowiązku zapraszać wszystkich osób, które pojawią się na pogrzebie, więc wybierz tych najważniejszych.
Weź pod uwagę liczbę gości, którzy będą na stypie. Gdy decydujesz się na długą listę, pomyśl o rezerwacji lokalu. Zdecydowanie ułatwi to organizację i pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy.
Zaproszenie na stypę
O pogrzebie zazwyczaj informuje się telefonicznie, a na stypę nie ma potrzeby wysyłania specjalnych zaproszeń. Po uroczystości rodzina zwraca się do najbliższych i proponuje wspólne spotkanie.
Transport żałobników
Jeśli przewidujesz, że na stypie zjawi się dużo osób, pomyśl o zapewnieniu transportu dla gości. Wynajem autokaru to komfortowe rozwiązanie, bo goście nie muszą pytać o adres i zastanawiać się, jak dotrzeć do restauracji.
Etykieta konsolacji
Sprawy organizacyjne są już załatwione, jednak zastanawiasz się, jak stypa powinna wyglądać? Rodzinne spotkanie po pogrzebie to rodzaj podziękowania za przybycie. Jako organizator i najbliższa rodzina zmarłego możesz spodziewać się otrzymania kondolencji. Spróbuj znaleźć czas, by porozmawiać z każdym z gości.
Co podać na stypie?
Jeśli samodzielnie przygotowujesz poczęstunek w domu, pomyśl o dwudaniowym obiedzie. Możesz przygotować też deser i nie zapomnij o zimnych i ciepłych napojach.
Zdecydowanie łatwiej wybrać potrawy z gotowego menu w restauracji. Warto wtedy zdecydować się na dwie wersje posiłku, w tym jedną dla wegetarian, jeśli nie wiesz, jakie są gusta gości.
Kwestia podania alkoholu na stypie jest dyskusyjna. Niektórzy uważają, że zgodnie z tradycją powinien pojawić się na stole. Lampka wina może pomóc we wspólnym przeżywaniu tragedii. Jeśli nie zdecydujesz się na podanie alkoholu, goście raczej nie powinni upominać się o jego zapewnienie.
Jak ubrać się na stypę?
Strój powinien być stonowany i elegancki, a biżuteria raczej dyskretna. Wykluczone są głębokie dekolty, przykrótkie spódnice czy krótkie spodnie. Czerń jako kolor żałoby zarezerwowana jest dla najbliższych zmarłego, dlatego nie ma obowiązku dla dalszych krewnych i przyjaciół ubierania się wyłącznie na czarno. Pozostali goście mogą wybrać granat lub inne ciemne i spokojne kolory.
Ile kosztuje stypa?
Koszt organizacji stypy w dużej mierze zależy od liczby zaproszonych gości. W lokalu zazwyczaj opłaca się miejsce dla jednej osoby, które kosztuje od 20 do 50 zł w zależności od wyboru dań. Wyprawienie przyjęcia w domu jest tańsze, jednak kłopotliwe.