Co trzeba wiedzieć o białej liście podatników VAT?
Biała lista jest to wykaz, w którym znajdują się informacje o podatnikach VAT. Wykaz powstał z myślą o przedsiębiorcach w celu sprawnej i bezproblemowej identyfikacji kontrahentów. Obecnie jako właściciel biznesu możesz sprawdzić, czy twój partner biznesowy jest czynnym podatnikiem VAT, a także potwierdzić jego numer rachunku bankowego. Dowiedz się, co znajdziesz w wykazie i jakie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2020 roku.
Jak korzystać z wyszukiwarki?
Biała lista podatników VAT funkcjonuje od 1 września 2019 roku i możesz znaleźć ją na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wcześniej firmy musiały korzystać z dotychczas funkcjonujących list podatników VAT - zarejestrowanych, niezarejestrowanych, a także wykreślonych i przywróconych.
Informacje można wyszukiwać według takich danych jak:
- NIP
- REGON
- Numer rachunku bankowego
- Nazwa firmy
Ważne – jeśli szukasz osób fizycznych, które mają działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG, w polu „nazwa podmiotu” wpisz imię i nazwisko przedsiębiorcy.
Jak znaleźć się na białej liście VAT?
Zastanawiasz się, czy jako przedsiębiorca musisz podjąć jakieś kroki, by znaleźć się w wykazie? Nie, wszelkie niezbędne dane są pobierane z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli jakiekolwiek informacje będą jednak niepoprawne, musisz zgłosić się do szefa KAS z odpowiednim wnioskiem o ich usunięcie lub poprawienie, wskazują doradcy podatkowi.
Co znajdziesz w wykazie?
Oprócz podstawowych danych takich jak nazwa firmy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, status podmiotu, numery REGON, KRS, adres firmy itd. (pełen zakres informacji znajdziesz na stronie biznes.gov.pl), w wykazie znajdziesz również numery rachunków rozliczeniowych w banku lub rachunków imiennych w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
W szczególności ta ostatnia informacja jest istotna z punktu widzenia przedsiębiorców. Numery te publikowane są wyłącznie w przypadku podatników VAT, którzy są zarejestrowani lub podatników VAT, którzy zostali przywróceni do rejestru. W wykazie nie ma natomiast danych firm (w tym również numerów rachunków), które korzystają z konta firmowego, ale nie są podatnikami VAT.
A co w przypadku, gdy na białej liście nie ma rachunku twojej firmy? Jeśli jesteś podatnikiem VAT i masz rachunek bankowy, ale nie ma cię na białej liście, musisz przeanalizować trzy sytuacje:
- Musisz mieć rachunek firmowy, czyli konto firmowe – jeśli takiego nie masz, załóż rachunek rozliczeniowy w banku lub SKOK.
- Musisz zgłosić rachunek firmowy do urzędu skarbowego.
- Twój bank musi przekazać numer twojego rachunku do STIR – jeśli tak się nie stało, zgłoś się do banku i sprawdź, czy wszystko się zgadza.
Co grozi za korzystanie z rachunku spoza białej listy? Zmiany w 2020 roku
Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzone zostały sankcje za korzystanie z rachunku spoza białej listy. Co to dokładnie oznacza dla przedsiębiorców?
Jeśli zapłacisz swojemu kontrahentowi kwotę, która przekroczy 15 tysięcy złotych na inny rachunek niż ten, który znajduje się w wykazie, wówczas:
- Nie będzie przysługiwała ci możliwość zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodu
- Będziesz obciążony ryzykiem odpowiedzialności solidarnej ze swoim partnerem biznesowym za zaległości podatkowe, w przypadku gdy nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.
Czy możesz naprawić błąd? Tak, możesz to zrobić, jeśli w ciągu trzech dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego, zgłosisz się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.
źródło: biznes.gov.pl