Materiał Partnera
Czym są uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Czym są uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Deregulacja zawodu księgowego wprowadziła zmiany, które zniosły obowiązek posiadania certyfikatu księgowego i tym samym spowodowała, że osoby prowadzące księgi rachunkowe nie muszą posiadać specjalnych uprawnień w tym zakresie. Zmiany weszły w życie w 2014 roku, jednak obecnie prowadzone są prace nad ich cofnięciem i przywróceniem obowiązku certyfikacji dla księgowych.

 

Czym jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?

 

Zgodnie z ustawą o rachunkowości usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, która obejmuje m.in.:

  • sporządzanie sprawozdań finansowych,
  • sprawdzanie stanu aktywów i pasywów,
  • zgodne ze stanem faktycznym i systematyczne prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • ustalanie wyniki finansowego,
  • wycenę aktywów i pasywów.

Wprowadzone ustawą deregulacyjną zmiany w prawie spowodowały, że nastąpiła dereglamentacja zawodu księgowego. Oznacza to, że obecnie każda osoba może założyć biuro rachunkowe i świadczyć usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie trzeba w tym celu posiadać żadnych uprawnień oraz wymaganego wcześniej certyfikatu księgowego. Zgodnie z prawem w celu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych trzeba posiadać ubezpieczenie OC oraz nie być karanym za przestępstwa gospodarcze, skarbowe i księgowe.

 

- Wprowadzone w 2014 roku zmiany zniosły konieczność posiadania certyfikatu księgowego przez osoby usługowo zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Spowodowało to spadek cen, jednak prowadzenie rachunkowości firmy przez osoby, które nie są certyfikowanymi księgowymi, jest też pewnym zagrożeniem dla przedsiębiorców - wyjaśnia ekspert z firmy Biuro rachunkowe ABAK z Wrocławia.

 

Czy uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są nadal ważne?

 

Przed zmianą ustawy w celu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych niezbędne było posiadanie certyfikatu księgowego lub świadectwa kwalifikacyjnego Ministerstwa Finansów, którymi księgowi mogą się nadal posługiwać w celu potwierdzenia swoich kwalifikacji zawodowych. Dzięki takim dokumentom przedsiębiorca korzystający z usług biura rachunkowego zyskuje pewność, że osoby, którym powierza swoje księgi rachunkowe, posiadają odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, aby w sposób rzetelny i zgodny z prawem je prowadzić. Uprawnienia do usługowego prowadzania ksiąg rachunkowych są dla klientów biura rachunkowego dowodem na to, że mają oni do czynienia z profesjonalistami, których można obdarzyć zaufaniem i bez obaw powierzyć księgowość firmy.

Kategorie
Warto przeczytać
Zasady sporządzania sprawozdań finansowych
Sprawozdanie finansowe, w myśl obowiązujących międzynarodowych standardów rachunkowości, ma za zadanie przedstawić w sposób uporządkowany sytuację finansową danego podmiotu gospodarczego oraz jego finansowe wyniki. Aby...
Jak znaleźć dobrą księgową?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko szansa na realizację marzeń o niezależności etatowej, ale też wiele obowiązków, którym musi sprostać przyszły biznesmen. Jednym z nich jest prowadzenie...
Co będzie lepsze dla jednoosobowej firmy – ryczałt czy PKPiR?
Obie formy rozliczenia z fiskusem mają swoje zalety i ograniczenia. Nie można arbitralnie stwierdzić, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lepsze będzie prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe